Ryby akwariowe

22.03.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe


Rozmnażanie bojowników

Rozmnażanie bojowników nie jest trudne. Samce budują pieniste gniazda na powierzchni wody nawet w kiepskich warunkach bytowych. Problemem może okazać się gwałtowne usposobienie bojownika w stosunku do swojej partnerki. Zdarza się, że samiczki padają wycieńczone lub pogryzione przez agresywnego samca jeszcze przed złożeniem ikry.

Jeśli dojdzie do złożenia ikry, samiec umieszcza ją we wcześniej przygotowanym gnieździe i opiekuje się nią aż do wyklucia. Później może pożreć młode, ale taka sytuacja nie jest regułą. Narybek karmimy pierwotniakami, nicieniami mikro, pokarmem dla narybku w formie rozpylonej lub zawiesinie podawanej prosto do wody. Do zbiornika z młodymi dobrze jest dodać słaby roztwór nadmanganianu potasu lub błękitu metylenowego, który odkazi wodę i zapobiegnie obumieraniu wrażliwego narybku. Wodę należy często podmieniać na świeżą i stale napowietrzać.

Dorastający narybek może przez długi czas pozostawać ze sobą nie wykazując żadnych agresywnych zachowań. Dorosłe bojowniki karmimy rozmrożoną rozwielitką, artemią oraz pokarmem przeznaczonym dla bojowników. Dobrze jest wybrać pokarm suplementowany dodatkami wzmagającymi wybarwienie i rozrost płetw.

Uwagi końcowe

W przeważającej większości w naszych akwariach spotkać można samca bojownika wspaniałego. Samice nie wyglądają tak okazale ze względu na swoje krótkie płetwy. Na świecie istnieje kilka odmian różniących się budową i ułożeniem płetw oraz kolorami ubarwienia. Corocznie organizowane są konkursy, w których wybiera się najpiękniejsze osobniki poszczególnych klas.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (4 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu