Ryby akwariowe

22.03.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Bojownik syjamski (łac. Betta splendens) często nazywany również bojownikiem wspaniałym jest rybą należącą do rodziny guramiowatych. Naturalnie występuje w płytkich jeziorach, bajorach czy polach ryżowych całej południowo wschodniej Azji. Jest jedną z najstarszych rybek akwariowych.

Warunki hodowlane

W niektórych europejskich krajach zabroniono przetrzymywania ryb w małych zbiornikach wodnych. W Polsce bojowniki przetrzymywane są w kostkach akwarystycznych o wymiarach 10 x 10 x 10cm. Sprzedaje się je do popularnych kul niewiele większych niż wspomniane wcześniej miniakwaria. Bojowniki bardzo dobrze znoszą takie trudne warunki hodowlane ale sumienie nakazuje przetrzymywać je w większych zbiornikach.

Bardzo dobre są płytkie akwaria o pojemności do 60l. W takich to zbiornikach uzyskuje się najlepsze efekty hodowlane. Bojowniki mają w nich szansę na wykazanie wszystkich postaw i zachowań ale co najważniejsze do mogą swobodnie pływać.

Kule akwarystyczne nie są wskazane do hodowli bojowników ze względu na ciągłe zmiany parametrów wody, szczególnie temperatury zimą. Ryby te preferują wodę ciepłą o temperaturze około 26⁰C.

W akwarium dobrze jest zasadzić rośliny, pomiędzy którymi bojownik będzie mógł swobodnie przepływać. Woda powinna być czysta i wolna od związków azotowych.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (4 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu