Ryby akwariowe

10.06.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Skalar (Pterophyllum scalare) to popularna na całym świecie ryba akwariowa. Swoje uznanie zdobyła dzięki majestatycznemu wyglądowi i niezwykłej gracji poruszania się. Należy do rodziny pielęgnicowatych i została odkryta w 1823 roku przez Lichtensteina, który to zaliczył ją do ryb morskich. Po raz pierwszy rozmnożył ją Josef Cvancar w 1914 roku.

Warunki hodowlane

Ryba ta naturalnie występuje w północnej części Ameryki Południowej, przede wszystkim w górnym i środkowym biegu Amazonki oraz w dorzeczu Orinoko i Guajany. W sztucznych warunkach dobrze znosi duże różnice w twardości wody a nawet pH. Optymalne warunki to woda o pH wynoszącym 6,5 i twardości ogólnej wynoszącej od 7 do 12.

Jako pielęgnicowata wykazuje spokojny charakter i jedynie po dobraniu w pary może przejawiać agresję w stosunku do innych ryb. Optymalny zbiornik, w którym można z powodzeniem trzymać niewielkie stadko skalarów powinien mieć pojemność co najmniej 200l. W polskich warunkach ryby te często przetrzymywane są w dużo mniejszych zbiornikach, a nawet z powodzeniem rozmnażane.

Ze względu na silnie spłaszczone ciało, ryby te preferują zbiorniki wysokie, zarośnięte roślinnością o dużych liściach pomiędzy którymi można spokojnie przepływać. W wysokim akwarium z powodzeniem możemy zasadzić takie rośliny jak: Valisneria sp., Lotos tygrysi, Cryptocoryna sp. oraz różne gatunki mchów wodnych zaplecionych na korzenie wystające w głąb toni wodnej. Te ostatnie szczególnie upodobali sobie Japończycy bardzo często wykorzystując w swoich kompozycjach.

Akwarium ze względu na wymagania roślinne powinno być dobrze oświetlone. W celu stworzenia obszaru zacienionego, który skalarom bardzo odpowiada możemy do powyższego zestawu roślin dorzucić np. pistię rozetkową. Jej długie korzenie zanurzone w toni wodnej z pewnością przypadną tym rybom do gustu.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu