Ryby akwariowe

08.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Na wstępie tego artykułu należy wyjaśnić różnicę pomiędzy chowem a hodowlą ryb akwariowych. Otóż chów ogranicza się jedynie do przetrzymywania i pielęgnowania zwierząt bez podejmowania prób rozmnażania. Występuje najczęściej w zbiornikach dekoracyjnych oraz dużych, gdzie wyłowienie pary tarliskowej lub zapłodnionej ikry z przyczyn technicznych jest niemożliwe.

Hodowla ryb akwariowych ma na celu rozmnożenie danego gatunku, czyli doprowadzenie do tarła, zniesienie ikry oraz odchowanie zdrowego potomstwa. Zapaleni akwaryści hodują rybki w określonym celu, najczęściej po to aby uzyskać lub wzmocnić pożądaną cechę ubarwiania lub wielkości płetw. Systematycznie prowadzona hodowla wzmacnia dany gatunek genetycznie poprzez eliminację wad, niechcianych genów czy po prostu wykluczenie z rozrodu wszystkich słabszych osobników.

Jak wynika z powyższego nie każdy akwarysta może zostać hodowcą.

Warunki hodowlane

Przystępując do rozmnażania danego gatunku rybek tropikalnych oprócz gruntownej wiedzy na jego temat powinniśmy posiadać odpowiednio przystosowane zaplecze hodowlane. Oprócz akwarium ogólnego, musimy zainwestować w zbiorniki tarliskowe oraz zbiorniki służące do odchowu młodych. Te drugie są zazwyczaj większe od akwariów tarliskowych i wynoszą minimalnie 40 l każdy. Oczywiście wielkość akwariów hodowlanych jest ściśle uzależniona od gatunku ryb, jakie chcemy rozmnażać. Podane tutaj przykłady odnoszą się do gatunków drobnicowych, takich jak danio pręgowane czy neon inessa.

Wszystkie te akwaria dobrze jest ustawić w metalowym regale hodowlanym. Na początku przygody z hodowlą ryb regał nie jest wymagany ale z biegiem czasu stanie się koniecznością. Regał powinniśmy ustawić w osobnym pomieszczeniu. Do tego celu nadaje się piwnica, strych lub nieużywany pokój. Mieszkańcy małych domów mogą mieć z tym spory kłopot. Regał hodowlany nie wygląda estetycznie, więc ustawiony w salonie czy sypialni może być powodem rodzinnych sporów.

Każde akwarium powinno być odpowiednio wyposażone w drobny filtr gąbkowy lub napowietrzacz w przypadku zbiorników tarliskowych. Zamiast grzałek, które ciężko byłoby umieścić w tak małych akwariach stosuje się maty oraz kable grzewcze umieszczone pod zbiornikami i podłączone do termoregulatora. Wykorzystanie takiego urządzenia ogranicza ilość kabli znajdujących się wokół regału oraz zmniejsza zużycie energii elektrycznej. Jeden kabel grzewczy o mocy 50 W jest w stanie ogrzać kilka akwariów.

Większość ryb tropikalnych do rozrodu wymaga czystej wody, wolnej od związków azotowych, fosforowych a dodatkowo bardzo miękkiej. Wodę taką możemy zakupić w sklepie zoologicznym. Jeśli jednak nasza pasja rozwija się, powinniśmy zainwestować w filtr do odwróconej osmozy. Koszt takiego urządzenia wynosi kilkaset złotych. Dodatkową korzyścią tej inwestycji jest możliwość gotowania potraw na doskonale przefiltrowanej wodzie. Czystej wody nie powinniśmy jednak pić przez dłuższy czas, ponieważ grozi to uszkodzeniem nerek.

Na regale hodowlanym lub w piwnicy musimy założyć hodowle karmowe, dzięki którym będziemy mogli wykarmić dorastający narybek. W domowych warunkach możemy hodować larwy solowca, oczlików, wrotków, jak również różnego rodzaju pierwotniaki czy węgorki mikro. Wszystkie te organizmy możemy nabyć w dobrych sklepach zoologicznych lub od innych zapalonych hodowców.

Uwagi końcowe

Rozmnożenie danego gatunku ryby tropikalnej jest pełnym ukoronowaniem każdej amatorskiej hodowli. Nie ma większego szczęścia dla prawdziwego akwarysty, jak to kiedy na własnych oczach z jajeczek wylęgają się larwy ryb, a te później przeobrażają się w młodociane osobniki.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu