Ryby akwariowe

08.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Razbory należą do rodziny karpiowatych. Występują naturalnie w niewielkich jeziorach i wolno płynących, płytkich rzekach Azji. Są bardzo często hodowane w naszych akwariach ze względu na ciekawe ubarwienie i spokojny charakter.

Razbory żyją w stadach po kilkadziesiąt sztuk pływając w wodach zacienionych w pobliżu bujnej roślinności. Dzięki silnie, bocznie spłaszczonemu ciału w każdej chwili mogą ukryć się w zaroślach przez niebezpieczeństwem. Takie zachowania możemy obserwować również w akwariach. Spłoszone ryby w ciągu ułamków sekund znikają z naszego pola widzenia.

Gatunki

Najpopularniejszym gatunkiem występującym w naszym kraju jest razbora klinowa – Rasbora heteromorpha. Posiada ona mocno opalizujące ciało pomarańczowym kolorem, przypominającym miedź, zwłaszcza na końcówkach płetw. Na środku ciała zawsze usytuowany jest czarny klin, ostro zakończony przy płetwie ogonowej. Dorasta do 4cm długości. Bardzo podobna do niej, ale mniejsza jest razbora Hengela – Rosbora hengeli. Ta osiąga długość 2,5 do 3 cm. Ze względu na swoje rozmiary jest szczególnie polecana do nanoakwariów.

Często w sklepach zoologicznych możemy spotkać razborę plamistą, szklistą, czerwonopręgą, czerwonopłetwą oraz rzadziej wielkoplamą. Są to mniej popularne rybki akwariowe.

Hitem ostatnich lat jest Microrasbora galaxy określana jako niebiańskie danio perłowe. Ryba ta występuje w płytkich zbiornikach na Myanmarze na wysokości ponad 1000 metrów nad poziomem morza. Dorasta do 2,5 cm. Jej ciało opalizuje oliwkowatym deseniem nakrapianym złotymi kropkami. Końcówki płetw ma pomarańczowe.

Warunki hodowlane

Rybki te preferują wodę ciepłą, lekko kwaśną i miękką. Źle czują się w wodzie nieświeżej, rzadko podmienianej. Przy dużej zawartości związków azotowych i fosforowych zaczynają chorować. Mogą pływać z innymi towarzyskimi gatunkami ryb.

Razbory są rybami stadnymi i nie należy chować je w mniejszych ilościach jak dziesięć sztuk. Taka mała ławica z pewnością będzie czuć się dobrze w akwarium o pojemności 60 l.

Duże zbiorniki wodne można obsadzić znacznie większą ilością razbor. Zawsze jednak podzielą się one na mniejsze grupy pływające osobno.

Z kolei w nanoakwariach hoduje się microrazborę oraz razborę Hengela. Warunkiem koniecznym do ich utrzymania jest zapewnienie stabilności fizykochemicznej zbiornika.

Akwaria, w których chowamy razbory powinny być bujnie zarośnięte roślinnością. Ryby te pięknie prezentują się na tle mocnej zieleni.

Rozmnażanie

Rozmnażanie razbor nie sprawia większych trudności. Są to ryby jajorodne. Dobrane pary przenosimy do zacienionych akwariów tarliskowych. Dobrze jest zastosować pod rusztem kratkowym mech jawajski lub wgłębkę wodną, na którą opadnie zapłodniona ikra. Narybek dokarmiamy pokarmem w zawiesinie oraz pierwotniakami. Młode szybko rosną.

Trudność rozmnażania razbor porównywalna jest do rozmnażania neonów Inessa. Początkujący akwaryści powinni zacząć swoją przygodę hodowlaną od danio pręgowanego lub bojowników syjamskich.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu