Ryby akwariowe

08.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Oto kilka gatunków popularnych ryb morskich, które można hodować w akwariach.

Nemo

Błazenki bezdyskusyjnie są najpopularniejszymi rybami morskimi chowanymi w naszych akwariach. Są proste w utrzymaniu, ponadto nadają się do mniejszych zbiorników wodnych. Więcej szczegółowych informacji na ich temat można uzyskać w oddzielnym artykule.

Kardynałek

Kardynałek czyli Pterapogon kauderni to prosta w utrzymaniu rybka morska, często polecana dla początkujących akwarystów. Wybacza wiele błędów hodowlanych. Niestety jest wrażliwa na zawartość związków azotowych w wodzie. Nawet w niewielkich zbiornikach powinna żyć w stadach.

W dobrych warunkach czasami zdarza się, że rybki te zaczynają się rozmnażać. Ikrę inkubują samce w pyszczku, podobnie jak czynią to samce słodkowodnych pielęgnic czy arowan. Młode kardynałki powinniśmy dokarmiać pokarmami w zawiesinie przeznaczonymi dla narybku morskiego.

Garbikowate

Chromis viridis to piękna stadna i towarzyska ryba morska często spotykana w mniejszych zbiornikach wodnych. Posiada seledynowe ciało, dorasta do 4 cm długości. W naturze pływa w dużych ławicach.

Chrysiptera parasema to niewielka rybka dorastająca do 5 cm długości. Jej ciało ma jednolity, mocno niebieski kolor, podczas gdy płetwa ogonowa jest żółta. Ryba szczególnie polecana do nanoakwariów.

Dascyllusy to coraz popularniejsze rybki w naszych akwariach. Odznaczają się czarnym ubarwieniem w białe kropki lub pręgi odpowiednio do gatunku dascyllusa trójplamego lub pręgowanego. Ryby te mogą wejść w symbiozę z niektórymi ukwiałami na podobieństwo błazeneków. Są odporne na zmiany parametrów wody.

Zebrasomy

Należy tutaj kilka ciekawych gatunków, wśród których najpopularniejsze to: zebrasoma żółta, scopas, niebiesko-żółta i żaglopłetwa. Zebrasomy to piękne ryby dorastające w naturze nawet do 20 cm. W akwariach zazwyczaj nie osiągają takich rozmiarów. Wymagają zbiorników o pojemności około 500 l. W mniejszych akwariach można trzymać jedną sztukę. Zebrasomy należy dokarmiać pokarmem pochodzenia roślinnego.

Chetoniki

Wyróżniamy tutaj chetonika złotego, złotogłowego, ognistego, pręgowanego czy kołnierzowego. Chetonik złoty popularnie nazywany pawikiem jest najprostszą rybą w chowie z tego rodzaju. Dorasta do 20 cm i wymaga dużych, stabilnych akwariów.

Chetoniki są pięknymi rybami, niestety często podjadają polipy korali niszcząc je w ten sposób. Niektóre polują również na bezkręgowce.

Pokolcowate

W akwariach morskich spotykamy przede wszystkim dwa gatunki. Są to pokolec królewski oraz pokolec błękitny. Pokolce królewskie mają piękne niebieskie ciało przedzielone poziomym ciemnym pasem, na którym z każdej strony widnieje poziomy, niebieski owal. Płetwa ogonowa jest żółta. Są to piękne ryby morskie. Niestety ciężko znoszą aklimatyzację. W dobrych warunkach dorastają do około 20 cm i żyją wiele lat.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu