Ryby akwariowe

06.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Piranie występują na terenie Ameryki Południowej w dorzeczach dużych rzek. Przez cały czas odkrywane są nowe gatunki, dlatego taksonomia tego gatunku ciągle się zmienia. Obecnie zalicza się je do rodziny kąsaczowatych lub piraniowatych.

Charakterystyka

Do rodzaju piraniowatych zaliczyć można jej głównego przedstawiciela – piranię nattera Pygocentrus nattereri oraz ryby określane nazwą pacú. Ponadto występują często w sprzedaży roślinożerne płaskoboki.

Piranie są rybami silnie bocznie spłaszczonymi, posiadają dużą, tępo ściętą głowę oraz bardzo grube wargi. Ich najpotężniejsza broń to mocne trójkątne zęby, którymi zwierzęta te tną swoje ofiary. Największe gatunki dorastają zwykle do 40 cm, choć czasami zdarzają się nawet większe okazy.

Do ryb niebezpiecznych dla człowieka zalicza się dwa gatunki: Pygocentrus piraya i Pygocentrus nattereri. Nie udokumentowano jednak żadnego wypadku śmiertelnego z udziałem tych ryb, choć opisano przypadki poważnych pogryzień rybaków oraz nieostrożnych pływaków.

Zachowanie

Piranie są drapieżnikami. W naturze spełniają bardzo ważną funkcję oczyszczania wód ze słabych oraz chorych osobników. Nie gardzą padliną. Mniejsze gatunki polują przede wszystkim na drobne bezkręgowce, ślimaki, owady czy dżdżownice. Posiadają bardzo dobrze rozwinięte zmysły słuchu oraz powonienia. Niewielką ilość krwi wyczuwają z dużych odległości. Podobną sytuację można spotkać u rekinów. Atakują stadami w grupach liczących od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników. Wygłodniałe potrafią zabić i pożreć średniej wielkości ssaki. Istnieją doniesienia, że podczas pory suchej przejawiają akty kanibalizmu. W niesprzyjających warunkach żywią się nawet roślinnością.

Piranie są jajorodne. Ikra składana jest do wykopanego wcześniej w podłożu dołka. Samica przytwierdza ją do kamienia lub korzenia. Ikrą opiekuje się samiec.

Warunki hodowlane

W sprzedaży często można spotkać piranie nattera, pacu oraz płaskoboki. Ich cena waha się od kilkunastu do 35 zł za sztukę. Młode ryby są płochliwe, rozpierzchają się po całym akwarium na skutek lekkiego stuknięcia palcami w szybę zbiornika. Dobrze karmione łatwo przejawiają swoje niebezpieczne instynkty. W niewoli rybom tym podajemy rozmrożone krewetki, ryby oraz czasami inne rodzaje mięs. Dobrze jest uzupełniać ich dietę w pokarmy pochodzenia roślinnego. Pobudzają one perystaltykę jelit i polepszają trawienie.

Piranie są rybami stadnymi, dlatego minimalny zakup powinien wynosić sześć sztuk w przypadku niewielkich akwariów i odpowiednio więcej w przypadku dużych zbiorników. Piranie nattera dorastają w niewoli do 30 cm długości. Grupę kilkunastu dorosłych drapieżników powinno się chować w zbiornikach o pojemności około 1000 l. Wtedy to można obserwować ich stadne zachowania.

Zawsze należy zachować dużą ostrożność w przypadku serwisowania zbiornika zasiedlonego piraniami. Nigdy nie wolno wkładać okaleczonej ręki do wody! Ryby na początku płoszą się, ale po wyczuciu krwi atakują bardzo szybko. Pogryzienia są bolesne.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu