Ryby akwariowe

16.11.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

W poniższym artykule postaramy się usystematyzować wiedzę dotyczącą ryb należących do rodziny pielęgnicowatych. Zaliczamy do niej ponad 200 rodzajów i prawie 2000 gatunków zwierząt. Większość z nich zamieszkuje ciepłe wody całego świata.

Charakterystyka

Cechą charakterystyczną dla wszystkich ryb z tej rodziny jest osiągnięcie wysokiej specjalizacji rozrodu, polegającej na opiece nad młodymi. U niektórych gatunków samce opiekują się ikrą inkubując ją w pysku. Podobnie postępują z narybkiem.

Ponadto są to ryby terytorialne, tworzące stada o układzie hierarchicznym.

Afryka

Zaliczamy tutaj pielęgnice występujące w Jeziorze Malawi i Tanganika oraz pielęgniczki afrykańskie z rodzaju Pelvicachromis, z trzema sztandarowymi gatunkami na czele: barwniakiem szmaragdowym, czerwonobrzuchym oraz garbaczem hełmiastym. Występują one w wodach Nigerii, Kamerunu oraz w niektórych odcinkach rzeki Kongo.

Do pielęgnic żyjących w Jeziorze Tanganika zaliczamy następujące gatunki ryb: pyszczak hełmiasty, naskalnik Marliera, Regana, muszlowiec krótki, wielopręgi, księżniczkę z Burundi oraz szczelinowce. Ponadto spotykamy tam liczne gatunki trofeusów, w tym najciekawsze gatunki Tropheus sp. Ikola oraz Tropheus sp. Moliro. Pyszczaki i trofeusy są największymi rybami z tego rejonu spotykanymi w akwarystyce. W niewoli mogą dorastać nawet do 20 cm. Pozostałe ryby osiągają wielkość do 10 cm.

W Jeziorze Malawi spotykamy przede wszystkim pyszczaki, takie jak: pyszczak rdzawy, wysmukły, kobaltowy, muszlowy, kombardzki, złocisty, brązowy, wspaniały, złotopłetwy oraz wiele innych.

Wszystkie ryby zamieszkujące jeziora tektoniczne Afryki preferują wodę alkaliczną i twardą.

Azja

Najciekawszym przedstawicielem tej części świata jest żółtaczek indyjskiEtroplus maculatus. Jest to niewielka rybka, która wymaga wody lekko zasolonej. Więcej informacji na jej temat można znaleźć w artykule dotyczącym ryb słonawowodnych.

Ameryka Środkowa

Tutaj występują następujące pielęgnice: pielęgnica zebra, sajica, nikaraguańska oraz mekka. Są to przeważnie duże ryby, wykazujące ogromny terytorializm, drapieżne. Powinny być utrzymywane w większych zbiornikach z rybami o równie twardych charakterach.

Ameryka Południowa

Ta część świata obfituje w tak piękne ryby, jak: akara żółta, paskowana, pielęgniczka Kakadu, Ramireza, Agassiza, dwupręga, trójpręga, pielęgnica cytrynowa, skośnopręga, pawiooka, szmaragdowa, ziemiojady, arowana srebrna oraz skalary, paletki i dyskowce. Pielęgnice powinniśmy chować identycznie jak pielęgnicowate pochodzące z Ameryki Środkowej. Pielęgniczki mogą zamieszkiwać akwaria roślinne, z dużą ilością kryjówek o pojemności minimalnej 80 l. Arowany, skalary i paletki zostały dokładniej opisane w innych artykułach.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu