Ryby akwariowe

08.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Ryby te należą do rodziny pielęgnicowatych. W rodzinie Symphysodon możemy wyróżnić dwa podstawowe gatunki: Symphysodon aequifasciata nazywany paletką oraz Symphysodon discus nazywany dyskowcem.

Jak widać z powyższego określenie paletki czy dyskowca nie jest nazwą rodzajową, na co każdy akwarysta powinien zwracać uwagę. Z powodu braku poprawnego określenia nazwy gatunkowe przynajmniej dla potrzeby tego artykułu mogą być uznane jako synonimy.

Paletki występują naturalnie w dorzeczu Amazonki, gdzie zasiedlają wody o słabym nurcie w strefie przybrzeżnej wokół powalonych do wody drzew lub sporych korzeni. Żyją w dość dużych stadach liczących od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osobników.

Charakteryzują się silnym, bocznym spłaszczeniem ciała przypominającym dysk. Dorosłe osobniki osiągają rozmiary około 20 cm długości.

Warunki hodowlane

Dyskowce preferują wodę bardzo ciepłą, silnie kwaśną i miękką. W niewoli stosując podmiany wody w akwarium, część świeżej wody powinna pochodzić z filtra odwróconej osmozy. Większość ryb dostępnych w sprzedaży na polskim rynku zoologicznym została przestawiona na wodę o parametrach zbliżonych do zwykłej wody kranowej.

Paletki powinny żyć w stadach w dużych akwariach o pojemności około 500 l i większych. Jedną dobraną parę możemy z powodzeniem hodować w zbiorniku o pojemności około 240 l.

W akwariach nie trzeba sadzić dużej ilości roślin, jednak ze względów estetycznych obecność roślinności jest wskazana. Ryby powinny mieć troszeczkę wolnej przestrzeni, gdzie będą mogły w spokoju żerować lub pływać w grupie. Czasami paletki wykorzystuje się do obsadzania zbiorników urządzonych w stylu japońskim oraz holenderskim. Jest to ryzykowne połączenie, ale może dawać ciekawe efekty wizualne.

Rozmnażanie

Jak w przypadku większości ryb pielęgnicowatych rozmnażanie nie sprawia większych trudności. Samiec opiekuje się ikrą i młodymi, które żywią się wydzieliną pochodzącą z jego skóry.

Młode w dobrych warunkach szybko rosną. Powinniśmy karmić je pokarmem przygotowanym specjalnie dla młodych paletek lub narybku. Dietę dorosłych dyskowców wzbogacamy o mięso z serc wołowych lub indyczych. Możemy je zakupić w sklepie zoologicznym w postaci zamrożonej w kostkach, które wrzucamy bezpośrednio do wody lub przygotować samemu w domu. Zamrożone serca ściera się na tarce i podaje do wody.

Dyskowce w wyniku wieloletniej selekcji hodowlanej występują w wielu pięknych odmianach barwnych. Najczęściej spotykanymi kolorami są niebieski, turkusowy, pomarańczowy, czerwony oraz żółty. Ponadto ryby te mogą posiadać lub też nie różnego rodzaju wzorki oraz ciemne kropki.

Ceny rasowych osobników niejednokrotnie przyprawiają o zawrót głowy i w przypadku dobranych par sięgać mogą nawet kilku tysięcy euro. W Polsce ceny większości paletek wahają się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za młodą sztukę.

Ryby te są polecane dla doświadczonych akwarystów. Paletki są niezwykle podatne na infekcje pasożytnicze i bakteryjne. W nieodpowiednich warunkach marnieją i chorują.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu