Ryby akwariowe

08.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Na wstępie tego artykuły trzeba uświadomić czytelnikowi, że porastające akwarium glony są zjawiskiem naturalnym, choć z fizjologicznego punktu widzenia patologicznym. Pojawiają się we wszystkich zbiornikach, od tych najmniejszych po kilkutysięczne giganty. Mogą być plagą w akwariach urządzonych na styl japoński czy holenderski. Sprawiają również wiele kłopotów w akwariach biotopowych z pyszczakami i trofeusami. Nie oszczędzają nawet zbiorników morskich, wyrządzając tam ogromne szkody.

W niniejszym opracowaniu nie będą umieszczone informacje o glonach, lub ich zwalczaniu, bo takie zawarte są w innych artykułach. Skupimy się tutaj na dokładniejszych opisach zwierząt, które mogą się nimi żywić.

Bezkręgowce wodne

Wyróżnić można tutaj przede wszystkim ślimaki i krewetki karłowate. Te pierwsze powinny spełniać jednak rolę dekoracyjną. Mają małe moce przerobowe, ponadto mogą uszkadzać wrażliwsze gatunki roślin.

Krewetki karłowate to glonożercy numer 1 z Cardina japonica na czele. Glony są ich naturalnym pożywieniem. Dzięki swojej budowie anatomicznej są w stanie usuwać praktycznie wszystkie rodzaje glonów z roślin z chirurgiczną precyzją. Umożliwia im to pierwsza para odnóży krocznych, nazywanych chelipedami. Są one zakończone malutkimi szczypcami dobrze widocznymi u krewetek wielkoramiennych. Stopień ich rozwinięcia zależy od rodzaju i gatunku krewetki.

Ponadto posiadają one silnie rozwinięty aparat gębowy, wyposażony zwykle w żuwaczki, dwie pary szczęk oraz trzy pary szczękonóżek. Żuwaczki składają się z sześciu par odnóży gębowych.

Dzięki tak zaawansowanemu przystosowaniu odpowiednia ilość krewetek może utrzymać w dobrym stanie praktycznie każde akwarium roślinne. Ponadto silna armia może oczyścić większość zbiorników, w których nastąpił niekontrolowany rozrost glonów.

Do życia preferują wodę czystą, wolną od związków azotowych i fosforowych wodę, mieszczącą się w przedziale temperatur od 18 do 24oC. Utrzymywanie ich w cieplejszych zbiornikach może zahamować zdolności rozrodcze tych bardzo ciekawych zwierząt.

Zbiorniki hodowlane powinny być wyposażone w podłoża iłowe, które dzięki swojej ogromnej porowatości mogą być zasiedlone przez dużą ilość pożytecznych mikroorganizmów akwariowych. W praktyce podłoża te regulują parametry fizykochemiczne i utrzymują je na odpowiednim poziomie przez dłuższy czas. Akwaria przeznaczone do hodowli krewetek nie powinny być duże. W małych zbiornikach możemy kontrolować rozród i selekcjonować młode.

Obecnie istnieją na świecie bardzo ciekawe odmiany kolorystyczne krewetek karłowatych należących do Cardina i Neocardina. Ich ceny wahają się średnio od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Zawsze trzeba pamiętać, że osobniki hodowlane o dużym potencjale genetycznym są o wiele droższe.

Przygodę z hodowlą krewetek należy zacząć od tańszych zwierząt a po osiągnięciu zadowalających sukcesów powoli dokupywać coraz to ładniejsze i droższe zwierzęta. Rasowe krewetki karłowate są niezwykle wrażliwymi skorupiakami i trzeba zachować daleko idącą ostrożność przy ich zakupie, transporcie i aklimatyzacji.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu