Ryby akwariowe

11.06.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Molinezja żaglopłetwa (łac. Poecilia velifera) jest rybą goszczącą w europejskich akwariach od około 100 lat. W naturalnych warunkach może dorastać nawet do 20cm długości, przy czym samice są większe od samców. Charakterystyczną częścią ciała tej ryby jest piękna płetwa grzbietowa, zbliżona kształtem do prostokąta.

Warunki hodowlane

Molinezja żaglopłetwa występuje naturalnie w Meksyku. Preferuje czystą i ciepłą wodę, średnio twardą o pH neutralnym lub lekko zasadowym. Optymalny zbiornik ze względu na rozmiary molinezji powinien mieć około 160l pojemności, chociaż ryby te można z powodzeniem rozmnażać w akwariach 80l.

Molinezje są rybami roślinożernymi, ale dobrze odżywione nie podskubują roślin. Dużą część diety powinna stanowić spirulina wzbogacana roztartym, zamrożonym szpinakiem. Dodatkowo można podawać niewielkie ilości rozmrożonych bezkręgowców, takich jak dafnie czy artemię. Z pokarmów mrożonych dosyć dobrze sprawdzają się „sekstety”, czyli mrożonki przeznaczone dla pyszczaków i trofeusów.

Ryba nie sprawia problemów w rozmnażaniu. W dobrych warunkach samica rodzi nawet do 100 młodych rybek. Molinezje są żyworodne. Zapłodnioną samicę dobrze jest przełowić do mniejszego akwarium a najlepiej jest umieścić ją w kotniku. Uchroni to narybek przed pożarciem.
Młode molinezje karmimy pokarmami dla narybku, stopniowo przechodząc do pokarmów przeznaczonych dla ryb piękniczkowatych.

Ciekawostki o molinezjach

W wyniku trwających wiele lat selekcji wyhodowano kilka bardzo ciekawych odmian molinezji. Najmłodszą formą jest singapurska molinezja balonowa, charakteryzująca się skróconym ciałem przypominającym balon. Inne mutacje to albinotyczna, pomarańczowa, czarna, pstra. Mutacje dotyczą również płetw grzbietowej i ogonowej.

Odmiana czarna jest popularnie nazywana Black Molly.

W akwariach urządzonych na styl kolenderski molinezje coraz częściej bywają stałymi lokatorami. Pełnią one w tych akwariach rolę glonojadów. Szczególnie dobrze radzą sobie z glonami nitkowatymi. Posiadając taki zbiornik warto zakupić kilka molinezji jednej płci. Uchroni to przed nadmiernym wykacaniem się tych rybek i przerybieniem całego akwarium. Niestety trzeba dodać, że molinezje posiadają szybką przemianę materii i mogą brudzić akwarium swoimi odchodami, dlatego utrzymanie ich liczebności na stałym poziomie może być kluczowym elementem zachowania higieny zbiornika.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu