Ryby akwariowe

11.06.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Mieczyk Hellera (łac. Xiphophorus hellerii) – jest słodkowodną rybą hodowaną w akwariach od przeszło 100 lat. Należy do rodziny piękniczkowatych. W naturze może dorastać do 15 cm długości, samiczki zawsze są większe od samców. Naturalnie występuje w rzekach i jeziorach Ameryki Środkowej, głównie w Meksyku i Gwatemali.

Warunki hodowlane

Mieczyki lubią czystą i ciepłą wodę, miękką lub średnio twardą o naturalnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Stadko tych pięknych rybek poleca się do akwariów o minimalnej pojemności 80 l. Optymalny zbiornik powinien mieć pojemność około 140-160 l. W akwariach poniżej 60 l istnieje duże ryzyko, że mieczyki skarłowacieją.

Mieczyki są z natury bardzo spokojnymi rybami i można je przetrzymywać z innymi gatunkami rybek akwariowych. Nie zaleca się jednak przerabiania zbiorników w ich obecności, ponieważ może dochodzić do walk, szczególnie między samcami.

Hodując mieczyki powinniśmy zadbać o wystrój całego akwarium i zasadzić w nim maksymalnie dużo roślin. Ryby te mogą podgryzać delikatniejsze rośliny, ale zdarza się to tylko w przypadku ich niedożywienia oraz braku pokarmu roślinnego w diecie. Zbiornik powinniśmy zaprojektować w taki sposób, aby pozostawić mieczykom sporo wolnej przestrzeni do pływania oraz kilka kryjówek wśród wyższej roślinności.

Ryby karmimy pokarmem dla piękniczkowatych uzupełnionym w dodatki roślinne, zwłaszcza spirulinę oraz ewentualnie suplementy wzmagające wybarwianie. Pokarm podajemy kilka razy dziennie, pamiętając że główny posiłek przypada rano. Dodatkowo możemy podawać różnego rodzaju rozmrożone bezkręgowce, jak np. oczlik, artemię lub cyklopa.

Rozmnażanie nie przysparza żadnych trudności. Zadbane ryby chętnie przystępują do tarła. Ciąża trwa około miesiąca. Po tym czasie samica rodzi około 100 malutkich rybek. Mieczyki są żyworodne. Ciężarną samicę można przenieść do mniejszego akwarium lub umieścić ją w kotniku, ponieważ zaraz po porodzie może ona pożreć narybek.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu