Ryby akwariowe

08.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Mchy wodne coraz częściej goszczą w naszych akwariach. Niestety, u wielu akwarystów nie cieszą się dobrą sławą. Najprawdopodobniej wynika to z nieumiejętnej pielęgnacji. Warto jest poświęcić im troszeczkę więcej miejsca, ponieważ tak naprawdę są one niezwykłymi roślinami wodnymi.

Charakterystyka

Wyróżniamy wiele gatunków mchów i jeszcze więcej odmian. W profesjonalnych hodowlach krewetek i mchów wodnych znajduje się średnio od 20 do ponad 40 gatunków mchów. W sprzedaży w bardzo dobrze zaopatrzonych punktach zoologicznych maksymalnie 10. Przeciętnie zaledwie jeden lub dwa. Sytuacja ta wynika z braku informacji dotyczących ich utrzymania i właściwej pielęgnacji, jak również najzwyklejszego niedbalstwa. Polscy akwaryści niestety nie przywiązują zbyt dużej uwagi do roślin sadzonych w swoich zbiornikach, a tym bardziej do wymagających mchów.

Dostępne gatunki mchów nie sprawiają żadnych problemów w uprawie. Niestety, niezadbane nie wyglądają zbyt dobrze i wielu akwarystów uważa je za podwodne chwasty. Należą tutaj z pewnością mech jawajski oraz wgłębka wodna. Tymczasem odpowiednio utrzymane są jednymi z najczęściej używanych roślin w kompozycjach naturalnych aranżowanych na Dalekim Wschodzie.

Najbardziej istotna różnica dla przeciętnego akwarysty między mchami a roślinami, to przede wszystkim sposób sadzenia. Mchy i wątrobowce przymocowujemy do korzeni oraz specjalnych skałek, np. Groten lawe za pomocą siateczek lub żyłki akwarystycznej bądź wędkarskiej.

Niewielką ilość wilgotnego mchu układamy na korzeniu i zaplątujemy go żyłką, w taki sposób, aby sąsiadujące ze sobą pętle znajdowały się w odległości od siebie około pół centymetra. Żyłkę powinniśmy dociskać z wyczuciem, tak aby nie pociąć mchów. Nie może być ona jednak zbyt luźna, ponieważ mchy źle przymocowane odrywają się od swojego podłoża i krążą bezwładnie po akwarium.

Pielęgnacja

Różne gatunki mchów rosną z różną prędkością. Największe przyrosty osiąga z pewnością mech jawajski, tajwański oraz singapurski, dorastając nawet do 10 cm na tydzień w bardzo dobrych warunkach. Tygodniowe przyrosty mchów zazwyczaj wynoszą od kilku minimetrów do kilku centymetrów.

Przerośnięte mchy powinniśmy przycinać nożyczkami jednocześnie odławiając siatką do łapania ryb odcinane gałązki. Pierwsze cięcie robimy zaraz nad korzeniem lub kamieniem, kolejne odpowiednio dalej. Często przycinany mech staje się z czasem bardziej gęsty, co zawsze wiąże się z podniesieniem walorów estetycznych całego akwarium.

Mchy wykorzystywane są przede wszystkim w kompozycjach naturalnych, popularnie nazywanych japońskimi. Dobrze czują się w ciepłej wodzie o pH lekko kwaśnym. Akwarium powinno być dobrze naświetlone i nawożone odżywkami dla normalnych roślin oraz dodatkowo wyposażone w system CO2. W zbiorniku z mchami zawsze powinny znajdować się krewetki karłowate, które utrzymają je w należytej higienie, a przede wszystkim wyjadają porastające je glony.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu