Ryby akwariowe

28.05.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Ryby akwariowe, Akwarium


Hodowla Malawi

Decydując się na hodowlę ryb z Malawi poznać trzeba ich specyficzne wymagania i charakterystykę. Pielęgnice z Malawi cechuje bardzo duża agresja, szczególnie związana z terytorium i rozrodem. Najczęstszą przyczyną śmierci ryby hodowlanej jest pobicie przez inną rybę. Z tego  powodu, i z powodu znacznych rozmiarów, ryby te wymagają dużych zbiorników. Do hodowli grupy pyszczaków, z małego i uznawanego za spokojny, gatunku Pseudotropheus Saulosi, wymagane jest akwarium o długości dna 100 cm i pojemności 160 l. Do hodowli 15-20 ryb z trzech gatunków „mbuna”, powinniśmy dysponować akwarium o długości dna 150 cm. W przypadku dużych drapieżników, potrzebny może być zbiornik o długości nawet 200-250 cm. Również z powodu agresji nie powinno się razem z rybami z Malawi utrzymywać ryb nie pochodzących z tego biotopu.

Akwarium, niezależnie od litrażu, musi być wyposażone w bardzo wydajną filtrację mechaniczną i biologiczną. Brak roślin, które ryby te bardzo często niszczą przy przekopywaniu dna, oraz ich intensywna przemiana materii, wymuszają częste i duże podmiany wody. Kolejną cechą charakterystyczną, jest konieczność utrzymywania grup złożonych z samca i kilku samic – tzw. haremów. Zwyczaj poszukiwania pożywienia w piachu, wymusza zastosowanie go jako podłoża. Należy przy tym zdawać sobie sprawę z zamiłowania pyszczaków do przekopywania dna i podkopywania kamieni. Wszystkie konstrukcje w akwarium muszą być stabilne.

Także w kwestii żywienia hodowca nie może pozwolić sobie na dowolność. Poszczególne gatunki należy żywić ściśle z ich zapotrzebowaniem. Dotyczy to szczególnie glonożernych przedstawicieli grupy „mbuna”, u których niewłaściwe karmienie często kończy się chorobą i śmiercią. Pociąga to za sobą wymóg utrzymywania w jednym zbiorniku tylko takich gatunków, które pasują do siebie pod względem wymagań żywieniowych.

Podane wskazówki należy traktować poważnie – biotopowe akwarium Malawi jest piękne i mało kłopotliwe w utrzymaniu, wymaga natomiast sporych nakładów finansowych podczas urządzania i ścisłego przestrzegania zasad hodowli ryb.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu