Ryby akwariowe

07.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Korale są szkieletami wapiennymi koralowców. Nazwy te niezwykle często są nierozróżniane, choć dopuszczalne jest używanie ich synonimicznie. W naturze tworzą rafy koralowe na głębokości od 3 do około 50 m, w strefie pomiędzy 30 równoleżnikiem północnym i południowym.

Koralowce dla potrzeb początkującego akwarysty możemy podzielić na miękkie i twarde. Miękkie nie posiadają wapiennego szkieletu i w znacznej większości są organizmami prostymi w hodowli. Od nich to powinniśmy zaczynać przygodę z akwarystyką morską.

Korale miękkie

Należą tutaj bardzo popularne grzybowieńce, mocno porastające skały. Występują one w wielu barwach i nie są trudne w utrzymaniu. Są tu ponadto pięknie falujące xenie czy nazywane gwieździstymi polipami clavularie. Oba gatunki żyją kolonijnie. Z większych korali miękkich zaliczyć tutaj można sarcophytony, lobophytony czy troszeczkę mniejsze sinularie. W dobrych warunkach te jamochłony mogą osiągać kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Nie powinniśmy ich umieszczać w pobliżu innych korali, zwłaszcza twardych, ponieważ może dochodzić do rywalizacji o terytorium.

Korale twarde

W sklepach spotykamy je pod skrótami LPS i SPS. Pierwsze to wielkopolipowe korale twarde. Przy dobrze utrzymanych parametrach wody nie są one trudne w hodowli. Nie wymagają też tak dużej cyrkulacji i oświetlenia jak SPS. Niestety bywają dosyć agresywne, więc należy sadzić je z dala od innych korali. Do LPS możemy zaliczyć takie korale jak: oxyporę, cynarinę, genioporę lub turbinarię.

SPS oznaczają małopolipowe korale twarde. Są to korale polecane dla zaawansowanych akwarystów. Są bardzo trudne w utrzymaniu, ale niezwykle piękne. Ich barwy widoczne są najlepiej w świetle niebieskim. Do wzrostu, oprócz stałych parametrów fizykochemicznych, wymagają również bardzo mocnego oświetlenia i zmiennej, silnej cyrkulacji wodnej. Zaliczamy do nich acropory, montipory, pocillopory, stylophory, hydnophory oraz jedne z najpiękniejszych koralowców twardych seriatophory.

Gorgonie

Gorgonie to bardzo ciekawe koralowce ośmiopromienne. Ze względu na swoją charakterystyczną budowę szkieletu nie zalicza się ich ani do korali twardych, ani do miękkich. W akwariach dorastają do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Niestety wszystkie piękniejsze odmiany gorgonii wymagają bardzo czystej morskiej wody o stałych parametrach. Gorgonie uwielbiają dużą cyrkulację.

Uwagi końcowe

Korale są niezwykłymi organizmami morskimi. Większość z nich żyje w symbiozie z zooksantellami. Są to glony, które dzięki przeprowadzanej fotosyntezie dostarczają koralowcom substancji organicznych. Proces ten zachodzi dzięki świetlówkom aktynicznym, które emitują piękne niebieskie światło.

Rozpoczynając przygodę z akwarystyką morską należy nabywać w pierwszej kolejności korale miękkie, a dopiero później twarde czy gorgonie. Unikniemy przez to wielu przykrości i dużych strat finansowych.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu