Ryby akwariowe

03.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Kiryski należą do dosyć licznej rodziny kiryskowatych obejmującej ponad 100 gatunków. W naturalnych warunkach występują na terenie Ameryki Południowej, przede wszystkim w Brazylii. Zasiedlają niewielkie płytkie zbiorniki wodne o różnym stopniu natlenienia i przepływu.

Charakterystyka

Ciekawostką jest, że ich przewód pokarmowy czasowo może spełniać funkcję narządu oddechowego. W akwariach czasami zdarza się, że kiryski odrywają się od dna i wypływają na powierzchnię, żeby zaczerpnąć troszeczkę świeżego powietrza. Jest to ich naturalne zachowanie.

Swoją nazwę zawdzięczają budowie ciała, która przypomina kirys. Ich płetwy piersiowe, grzbietowa i w mniejszym stopniu tłuszczowa zaopatrzone są w ostry promień tworzący kolec. Przy łapaniu w siatkę akwarystyczną należy zachować dużą ostrożność, ponieważ wspomniany wyżej kolec często zaplątuje się w oczka wędziska. Uwolnienie ryby może przysporzyć niedoświadczonemu akwaryście dużo problemów.

Ich ciało pokryte jest pancerzem zbudowanym z płytek kostnych ustawionych w dwóch rzędach na każdym boku. Jama gębowa skierowana jest całkowicie do podłoża.

Warunki hodowlane

Kiryski nie potrzebują dużych zbiorników wodnych. Dobrze czują się nawet w 40 l akwarium. Dla stadka liczącego kilka sztuk optymalne są 60 l zbiorniki. Jako podłoże wykorzystujemy żwirek o drobnej granulacji, który nie porani pyszczków rybek. Do tego celu na pewno nie nadaje się dostępny w sklepach akwarystycznych czarny tłuczeń.

W akwarium powinny znajdować się korzenie i różnej wielkości kamienie. W naturalny sposób urozmaicą one dno. Ponadto dobrze jest zasadzić przynajmniej kilka roślinek, które z pewnością poprawią samopoczucie zwierząt w akwarium.

Kiryski lubią wodę średnio ciepłą do chłodnej, dobrze natlenioną. Wraz z nimi można hodować inne rybki o łagodnym usposobieniu. Szczególnie polecanym zestawieniem jest połączenie kirysków i danio.

Młode kiryski zazwyczaj trzymają się w większych grupach. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej dużą część czasu spędzają samotnie.

Rozmnażanie

Rozmnażanie kirysków nie stanowi dużego problemu, jeśli przełowimy dobraną parę do akwarium tarliskowego. W akwarium ogólnym kiryski często przystępują do tarła zwłaszcza po podmianie wody na świeżą i chłodniejszą od tej panującej w zbiorniku. Samica składa ikrę, która przykleja się do podłoża lub do szyb. Z tego powodu przeniesienie ikry do kotnika bywa czasami niemożliwe. Młode szybko rosną. Należy karmić je pokarmem dla narybku, stopniowo urozmaicając pokarmami roślinnymi oraz zwierzęcymi.

W akwarium ogólnym należy dokarmiać kiryski pokarmem opadającym na dno. Rybki te żywimy o zmroku lub tuż przed zgaszeniem światła w akwarium.

Gatunki

W sprzedaży każdego roku pojawiają się coraz to nowe gatunki kirysków. Jest to związane z poznawaniem ekosystemów wodnych Brazylii. Najpopularniejszymi odmianami są kirysek spiżowy, pstry i strumieniowy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu