Ryby akwariowe

04.11.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Te piękne ryby występują naturalnie w górnym biegu Amazonki. W niewoli spotykamy dwa gatunki: hokejówkę krótkopręgą – Thayeria obliqua oraz hokejówkę amazońską – Thayeria boehlkei. Najczęściej w naszych akwariach gości ta druga.

Charakterystyka

Swoją nazwę zawdzięczają od charakterystycznie przebiegającego poziomego, czarnego pasa zakrzywionego w dół na płetwie ogonowej. Do złudzenia przypomina on kij do hokeja. Deseń ryby jest szary, połyskujący. Hokejówki rzadko kiedy dorastają do 6 cm długości.

Pływają w toni wodnej w charakterystyczny sposób z uniesioną przednią częścią ciała. Takie ułożenie umożliwia im wypatrywanie lustra wodnego i lepsze wyszukiwanie spadających do wody drobnych owadów.

Warunki hodowlane

Hokejówki są stadnymi rybkami. W akwariach powinniśmy trzymać je w ilości od 10 sztuk. Nie wymagają dużych zbiorników. Są bardzo spokojnymi stworzeniami, które można chować towarzysko z innymi kąsaczowatymi.

W większych akwariach duża ławica hokejówek często rozdziela się na kilka mniejszych pływających w różnych częściach zbiornika. Ich ciało połyskuje pod wpływem odbijanego światła, co w przypadku dużych stad wygląda bardzo ciekawie.

Rybki powinniśmy karmić pokarmem przeznaczonym dla bystrzyków. Dobre firmy akwarystyczne produkują karmy o bardzo drobnej granulacji, które po wrzuceniu do wody unoszą się przez jakiś czas na jej powierzchni, po czym zaczynają bardzo powoli opadać na dno. Rybki mają wtedy dużo czasu na najedzenie się do syta.

Ponadto warto podawać im rozdrobnioną spirulinę w płatkach, która pobudza perystaltykę jelit, ułatwia trawienie, a poza tym wzmaga intensywność wybarwienia ciała.

Hokejówki uwielbiają polować na żywe larwy artemii oraz inne drobne bezkręgowce. Jak wszystkim bystrzykom także i im można podawać muszki owocówki lub nicienie mikro. Jeśli nie posiadamy żadnych hodowli karmowych, powinniśmy korzystać z gotowych, mrożonych produktów.

Rybki te karmione urozmaiconym pokarmem dobrze rosną, są żywotne i bardzo ruchliwe. Świetnie prezentują się na ciemnych podłożach wśród gęstej roślinności. Zaraz po neonie czerwonym są kolejnym gatunkiem bystrzyka bardzo chętnie wykorzystywanym przy obsadzaniu zbiorników wykonanych w stylu japońskim.

Hokejówki potrzebują ciepłej wody, lekko kwaśniej, miękkiej lub średnio twardej. Jak wszystkie bystrzyki są wrażliwe na złe warunki środowiskowe. Chorują, gdy woda w akwarium jest niskiej jakości fizykochemicznej. Są wrażliwe na podwyższone stężenie związków azotu i fosforu.

Uwagi końcowe

Hokejówki nie sprawiają problemów w rozmnażaniu. Ich cykl rozrodczy jest taki sam, jak u wszystkich kąsaczowatych. Niestety w Polsce nie rozmnaża się tych ryb na skalę masową.

Hokejówka krótkopręga posiada czarny poziomy pas zaczynający się od połowy ciała i biegnący ku tyłowi, podczas gdy u hokejówki amazońskiej biegnie on od skrzeli. Jest więc znacznie dłuższy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu