Ryby akwariowe

28.10.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Gurami należą do rodziny guraminiowatych, zaliczanej do błędnikowców. Naturalnie występują w Indiach. Są bardzo blisko spokrewnione z prętnikami oraz bojownikiem syjamskim.

Charakterystyka

Jak większość ryb z tej rodziny charakteryzują się silnym, bocznym spłaszczeniem ciała oraz płetwami wydłużonymi ku tyłowi. Nie posiadają zębów, są natomiast wyposażone w dodatkowy organ nazywany labiryntem. Jest to narząd oddechowy, który umożliwia oddychanie powietrzem atmosferycznym. Samce bardzo często budują na powierzchni wody lub tuż pod nią pieniste gniazda służące do rozrodu.

Omawianym przez nas gatunkiem jest Gurami dwuplamy, nazywany także dwuplamistym – Trichogaster trichopterus. Jest to ryba bardzo często hodowana w naszych akwariach, a przez niektórych akwarystów z powodzeniem rozmnażana. Ich cykl rozrodczy podobny jest do innych guraminiowatych.

Rozmnażanie

Podczas tarła samica składa jajka do gniazda. Ikrą opiekuje się samiec aż do momentu jej wyklucia. Wtedy to powinniśmy zająć się młodym narybkiem i dokarmiać go pierwotniakami oraz pokarmem dla narybku. Bardzo dobre są preparaty w płynie dla narybku. Młode rosną szybko, ale dojrzałość płciową osiągają późno, czasami nawet po pół roku życia przy długości ciała około 10 cm.

W jednym akwarium nie powinniśmy trzymać dużej ilości tych ryb, ponieważ samce mogą przejawiać agresję terytorialną, zwłaszcza podczas tarła. Zaobserwować można wtedy walki pomiędzy poszczególnymi osobnikami. Przyjmuje się, że na jedną parę powinno przypadać akwarium o pojemności minimum 80 l. W większych akwariach można hodować kilka dorosłych par.

Nie powinniśmy kupować różnych odmian kolorystycznych do jednego zbiornika, ponieważ mogą się one ze sobą krzyżować dając płodne potomstwo. Osobniki takie nie są jednak pożądane, zazwyczaj wyglądają gorzej od rodziców.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu