Ryby akwariowe

22.03.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Pod nazwą glonojad może kryć się bardzo dużo ryb, których naturalnym pokarmem są glony powszechnie występujące w naszych akwariach. Najczęściej zaliczamy tutaj grubowarga syjamskiego popularnie nazywanego kosiarką, ryby z rodziny okrągłoprzyssawkowatych oraz przylgowatych.

Niezwykle trudno jest określić chociażby przybliżoną liczbę ryb pasujących pod określenie glonojada. Samych zbrojnikowatych może być ponad 2000 gatunków. Wiele z nowo odkrytych do dziś nie ma naukowo przydzielonej nazwy i w celu identyfikacji oznacza się je symbolem L z kolejnym numerem.

Wąsacz niebieski

Zbrojnik niebieski a dokładnie wąsacz niebieski (łac. Ancistrus dolichopterus) jest najpopularniejszym glonojadem hodowanym w polskiej akwarystyce. Katalogowo oznaczony symbolem L 183 naturalnie występuje w górnym i środkowym biegu Amazonki. Dorasta zazwyczaj do kilkunastu centymetrów długości, chociaż znane są okazy dużo większe. Posiada dość dużą głowę, wyraźnie szerokie płetwy piersiowe, brzuszne oraz wysoką płetwę grzbietową i ogonową. Glonojady bywają umaszczone w odcieniach brązu i szarości a ich ciało może być pokryte jaśniejszymi cętkami.

Warunki hodowlane

Z natury bardzo spokojne ryby polecane są do zbiorników o pojemności minimum 80l. W mniejszych akwariach ze względu na swoje rozmiary wyrządzają dużo szkód, niszcząc wystrój i wykopując rośliny.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu