Ryby akwariowe

06.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Nemo to bardzo wdzięczne rybki akwariowe, które podbiły serca wielu ludzi na całym świecie. Na początku trzeba zaznaczyć, że są to ryby żyjące w morzach i nie można hodować ich w naszych zwykłych akwariach ze słodką wodą.

Charakterystyka

Błazenki należą do 2 rodzajów: Amphiprion i Premnas, z rodziny garbikowatych, w sumie obejmującej około 30 gatunków. Ryby dostępne w sprzedaży pochodzą z importu, najczęściej z Indonezji oraz Filipin. Znane jako jasno pomarańczowe rybki w białe pasy, naturalnie występują również w innych odmianach kolorystycznych. Coraz częściej można spotkać błazenki czarne w białe pasy lub pomidorowe z jednym białym pasem przebiegającym pionowo tuż za głową.

Zmiana płci

Wszystkie błazenki są samcami. Na rafach koralowych oraz w dobrze utrzymanych akwariach morskich największy osobnik zmienia płeć na samicę i dobiera się w parę z kolejnym co do wielkości samcem. Istnieją przesłanki, które mówią o tym, że amfipriony dobierają się w pary na całe życie. W przypadku śmierci samicy, jej miejsce zastępuje dominujący samiec i zamienia się w samicę. Miejsce samca zajmuje kolejny w hierarchii największy samiec. Pozostałe rybki w grupie nie rozmnażają się.

Rozmnożenie nemo w warunkach domowych jest możliwe, ale nie jest łatwe. Występuje bardzo dużo problemów związanych z przeobrażeniem larw ginących w turbinach pomp, zjadanych przez inne ryby, jak również z wykarmieniem młodych.

Warunki hodowlane

Młode rybki w stadku kilku sztuk z powodzeniem możemy hodować już w 300 l akwarium morskim, chociaż wielu akwarystów uważa, że akwaria o pojemności ponad 200 l również nadają się do tego celu. Jest to ryzykowne przedsięwzięcie, ponieważ podrastające nemo w tak małych zbiornikach mogą przejawiać agresję wewnątrzgatunkową związaną z ustalaniem hierarchii lub ze stresem związanym z brakiem miejsca.

Nemo to proste w utrzymaniu rybki, które nie sprawiają problemów hodowlanych. Z powodzeniem przyjmują pokarm płatkowany rozmrożony, jak również żywy. Podstawą zdrowia jest regularne żywienie wysokiej jakości karmą przeznaczoną tylko dla ryb morskich.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu