Ryby akwariowe

12.10.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Danio jest jednym z pierwszych kręgowców, u których zsekwencjonowano kod DNA. Ich niewielkie rozmiary, towarzyskie usposobienie oraz niskie koszty utrzymania sprawiły, iż są idealnymi zwierzętami wykorzystywanymi w różnych badaniach naukowych. Krótki okres rozwoju oraz prostota w ich rozmnażaniu klasyfikują je w pierwszej piątce zwierząt laboratoryjnych, zaraz obok myszy i szczurów.

W sztucznych i kontrolowanych warunkach wywołano już ponad 1000 mutacji w genomie tej ryby. Ponadto wyhodowano danio, które produkującą fluoryzujące białka występujące w organizmach morskich.

Gatunki i odmiany

Najpopularniejszym gatunkiem, który możemy spotkać w każdym sklepie akwarystycznycm jest Danio pręgowane – Danio rerio syn. Brachydanio rerio. Charakteryzuje się ono smukłym ciałem o szarym deseniu, przez które przebiega pięć poziomych, ciemnych pasów. Ponadto czasami można spotkać danio tęczowe lub kropkowane. Wszystkie te gatunki występują w różnych odmianach. Często sprzedawane są formy weloniaste z długimi płetwami.

Ostatnimi czasy w sprzedaży zaczęły pojawiać się danio występujące w różnych kolorach. Do tej pory znane było tylko różowe ubarwienie. Obecnie znaleźć można danio niebieskie, czerwone, zielone lub cytrynowe.

Warunki hodowlane

Danio nie potrzebują dużych akwariów. Całkiem spore stadko można hodować nawet w 60 l zbiorniku. Ponadto dobrze znoszą towarzystwo innych ryb. Z tego powodu są szczególnie polecane dla początkujących akwarystów.

Nie mają szczególnych wymagań, jeśli chodzi o parametry wody. Lubią wodę średnio ciepłą i czystą. Dobrze jest stosować cotygodniowe podmiany a dodatkowo dobrze natleniać zbiornik.

W dobrych warunkach rybki te pływają w niewielkich ławicach, szybko rosną osiągając do 5cm długości. Chętnie przystępują do tarła.

Rozmnażanie

Rozmnażanie nie sprawia wielkich trudności. Danio są rybami jajorodnymi i na czas tarła trzeba przenosić dobrane pary do mniejszych akwariów z czystą, ciepłą wodą. Po zakończeniu tarła odławiamy parkę do akwarium ogólnego.

Młody narybek dokarmiamy pierwotniakami i pokarmem dla narybku, pamiętając o natlenianiu wody i częstych podmianach.

Młode rybki szybko dorastają. Poprawnie karmione w krótkim czasie osiągają zdolność do rozrodu. W sklepach zoologicznych znaleźć można gotowe karmy dla tych ciekawych rybek.

Każdy początkujący akwarysta, który chce poszerzyć swoją wiedzę i doświadczenie w rozmnażaniu ryb, powinien zacząć swoją przygodę od danio.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu