Ryby akwariowe

20.09.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Bystrzyki są niewielkimi rybami kąsaczowatymi zaliczanymi do rodzaju Hyphessobrycon. Naturalnie występują na terenie Ameryki Południowej.

Od wielu lat zajmują stałe miejsce na światowym rynku zoologicznym. Swoją popularność osiągnęły dzięki pięknemu ubarwieniu oraz spokojnemu i stadnemu charakterowi. Osiągają po za tym niewielkie rozmiary, zwykle nie przekraczające 5 cm. Niektóre gatunki mogą dorastać do 10 cm, zwłaszcza formy długopłetwce, takie jak bystrzyk peruwiański. Posiadają spłaszczone bocznie ciało.

Gatunki

Ze względu na podobne ubarwienie i kształty ciała są bardzo często mylone ze sobą, zwłaszcza przez niedoświadczonych akwarystów. Mało kto wie, że do bystrzyków zaliczamy neona czerwonego czy czarnego. Są to niewielkie, ławicowe rybki osiągające długość do 3 cm. Są najpopularniejszymi bystrzykami na świecie.

Do omawianych tutaj kąsaczowatych zalicza się również bystrzyka barwnego, czarnopręgiego, czerwonoplamego, diamentowego, dwupręgiego, loretańskiego, ozdobnego, peruwiańskiego oraz wiele innych pokrewnych gatunków. Większość z nich stale występuje w ofercie dobrych sklepów zoologicznych.

Warunki hodowlane

Bystrzyki preferują wodę ciepłą, lekko kwaśną, miękką do średnio twardej. Poszczególne gatunki mogą troszeczkę różnić się wymaganiami oraz trudnością chowu. Wszystkie są wrażliwe na złe warunki środowiskowe. Źle czują się w zbiornikach, w których nie podmienia się często wody. Chorują przy dużych stężeniach azotu i fosforu w wodzie.

W sklepach zoologicznych można nabyć specjalistyczne pokarmy dla tej grupy ryb. Dobra karma dla bystrzyków charakteryzuje się bardzo drobną granulacją oraz powolnym opadaniem na dno zbiornika. Rybki chętnie przyjmują pokarm unoszący się w toni wodnej alerównież z powierzchni lustra wody w akwarium. Dodatkowo należy urozmaicać im dietę w żywe larwy solowca oraz różne inne, drobne rozmrażane bekręgowce.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu