Ryby akwariowe

17.09.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Brzanki należą do bardzo licznej rodziny karpiowatych. Są rybami niewielkimi, zazwyczaj osiągają maksymalnie 5 cm długości. Występuje wiele gatunków różniących się ubarwieniem. Większość z nich jest łatwo dostępna w polskich sklepach akwarystycznych. Przeważnie pochodzą z importu z odłowu lub z ferm hodowlanych.

Gatunki

Najpopularniejszym gatunkiem jest oczywiście brzanka sumatrzańska – Puntius tetrazona i to właśnie jej będzie dotyczyć główna część tego artykułu. Posiada błyszczące ciało w jasno żółtym kolorze, przez które przebiegają cztery czarne pionowe pasy. Końcówki płetw i pyszczka są lekko czerwone, zwłaszcza u samców.

Brzanka pięciopręga jest bardzo podobna do sumatrzańskiej, ma pięć czarnych pasów. Ponadto często w sprzedaży możemy spotkać brzankę purpurową, różową, mszystą lub tygrysią.

Warunki hodowlane

Dla małego stadka brzanek potrzebujemy około 80 l akwarium z małą obsadą innych ryb. W odpowiednio większych zbiornikach możemy hodować znacznie więcej tych niezwykle żywiołowych rybek. Preferują one ciepłą wodę, lekko kwaśną, średnio twardą.

Akwarium dla brzanek powinno być mocno zarośnięte roślinnością i dobrze oświetlone. W takich warunkach ryby te czują się najlepiej. Chętnie pływają w większej grupie w toni wodnej, często w poszukiwaniu jedzenia lub dla zabawy. Zmęczone unoszą się w wodzie pyszczkiem zwróconym w stronę dna. Takie zachowanie nie powinno nikogo martwić.

Wskazane jest, aby dieta brzanek była maksymalnie urozmaicona. Podstawowe składniki pożywienia muszą być pochodzenia roślinnego. W wielu punktach akwarystycznych można nabyć specjalistyczne karmy przeznaczone tylko dla brzanek. Warto z nich korzystać, jeśli chcemy aby nasze rybki czuły się dobrze. Ponadto ich dietę można wzbogacać w spirulinę. Uchroni to nasze rośliny przed podskubywaniem. Błędem żywieniowym jest podawanie dużych ilości rozmrożonych robaków. Powinny one stanowić ciekawy dodatek do pożywienia tych fantastycznych rybek. W małych akwariach może dochodzić do sytuacji, w których brzanki polują na drobne krewetki lub słabsze ryby. Jest to sygnał, który oznacza że należy urozmaicić ich żywienie w dodatkowe pokarmy.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu