Ryby akwariowe

28.09.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Bocje należą do wspaniałych ryb akwariowych zajmujących stałe miejsce na naszym rynku zoologicznym. W stadzie wykazują bardzo ciekawe zachowania socjalne: zmęczona ryba kładzie się na boku, co może sprawiać wrażenie że padła lub jest chora. Jednak po krótkiej regeneracji sił szybko wraca do grupy.

Naturalnym miejscem występowania bocji są okolice Sumatry i Borneo, gdzie ryby te zamieszkują dno zbiorników wodnych, przede wszystkim rzek. Dużą ilość czasu spędzają przeszukując muł i zdobywając pożywienie. Wykazują typowo nocny tryb życia, dlatego chcąc je obserwować w akwariach warto zamontować oświetlenie nocne typu LED.

Warunki hodowlane

Bocje wymagają dużych zbiorników wodnych. Przyjmuje się, że na stadko czterech sztuk najmniejsza pojemność zbiornika powinna wynosić 200 l. Ryby te chętnie przeciskają się przez wszystkie szczeliny w akwarium w poszukiwaniu kryjówek lub pokarmu, dlatego należy odpowiednio zaprojektować wystrój.

Aranżacja akwarium powinna opierać się na wykorzystaniu dużej ilości korzeni rzecznych, pomiędzy którymi estetycznie układamy duże kamienie. Jako podłoże wykorzystujemy drobnej i średniej granulacji żwirek akwarystyczny. Bocje przeszukują podłoże ryjąc w nim pyszczkiem, dlatego nie wolno stosować żwirków o ostrych krawędziach. Cały wystrój powinien być bezpieczny i solidny.

Z tyłu akwarium możemy poukładać rurki z PCV, w których ryby te z chęcią będą spędzały dużo czasu. Nie jest to jednak konieczne i ponadto może zmniejszać walory estetyczne całego zbiornika.

Woda w akwarium powinna być czysta, ciepła, dobrze natleniona, lekko kwaśna i miękka. W innych warunkach bocje źle się czują i nie osiągają dobrych przyrostów. W dużych akwariach dorastają maksymalnie do 20 cm, zwykle do 15 cm.

W akwarium raczej nie sadzimy roślinności. Bocje wykopują większość, nawet dobrze ukorzenionych roślin. Wyjątkiem mogą być tutaj walisnerie oraz czasami duże żabienice. Z powodzeniem można natomiast wykorzystywać roślinność pływającą po powierzchni wody, np. pistję rozetkową lub różne gatunki mchów zaplatane w toni wodnej na korzeniach.

Gatunki

W sprzedaży dostępnych jest kilka gatunków bocji, z czego sztandarowa to bocja wspaniała charakteryzująca się żółtym ubarwieniem, na którym występują trzy czarne, pionowe, nieregularne pasy. Końcówki płetw są lekko czerwone. Ponadto popularnymi gatunkami są bocje siatkowane, królewskie, karłowate,  pręgowane, srebrne, szare, syjamskie oraz tygrysie.

Uwagi końcowe

Bocji nie rozmnaża się w niewoli. Wszystkie dostępne gatunki pochodzą z importu. Wielu akwarystów kupuje je ze względu na plagę ślimaków w akwarium. Bocje chętnie żywią się skorupiakami. Warto wspomnieć, że są przy tym bardzo inteligentne. Zawsze oszczędzają kilka ślimaków, które mogą się swobodnie rozmnażać stanowiąc stałe źródło nowego pożywienia.

Niestety bojce chętnie zjadają również krewetki karłowate. W akwariach roślinnych z dużą inwazją ślimaków można wpuścić kilka sztuk bocji karłowatych, które nie polują na dorosłe krewetki. Należy jednak pamiętać o stałym dożywianiu tych ryb specjalnym pokarmem dennym.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu