Ryby akwariowe

07.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Jeśli chcemy utrzymać w swoim akwarium piękne krewetki nie powinniśmy hodować wielu ich rodzajów. Niestety, niektóre z krewetek rozmnażających się w wodzie słodkiej krzyżują się nawzajem dając słabsze fizjologicznie potomstwo. Z pokolenia na pokolenie można zaobserwować również negatywne zmiany w ubarwieniu takich skorupiaków. Krewetki stają się zazwyczaj przezroczyste, znacznie tracą na intensywności swoich pierwotnych barw.

Przy zakupie kilku odmian zawsze powinniśmy dokładnie wypytać sprzedawcę, a najlepiej hodowcę, czy w wybranym zestawie nie nastąpi krzyżowanie się odmian.

Zaawansowani akwaryści oraz pasjonaci krewetkariów selekcjonują swoje młode krewetki pod kątem określonych cech, wybierając do rozmnażania tylko najlepsze osobniki. W tym celu należy posiadać kilka niewielkiej pojemności akwariów obsadzonych naturalną roślinnością. Wszystkie potrzebne informacje najlepiej jest czerpać bezpośrednio od hodowców lub na dobrych forach internetowych.

Ślimaki

Wielu akwarystów uważa je za plagę, której nie można żadnymi siłami wytępić. Rzeczywiście, często zdarza się, że kupując rośliny zaciągamy z nimi jajeczka ślimaków, które w dobrych warunkach rozmnażają się w niekontrolowany sposób. Ponadto nie zjadają one glonów oraz wyglądają bardzo nieestetycznie. Z takimi niechcianymi gośćmi można walczyć dokupując np. bocje karłowate. Są to ryby, które żywią się drobnymi skorupiakami. Niestety trzeba uważać, ponieważ mogą podjadać również krewetki.

W sklepach zoologicznych coraz częściej można zakupić nie tylko popularne ampularie, ale również inne, bajecznie kolorowe ślimaki, jak np. Anentome Helena czy inne równie ciekawe organizmy. Warto podkreślić, że nie stanowią one zagrożenia dla naszego zbiornika i z pewnością ich liczba nawet w dłuższym okresie czasu nie wymknie się spod kontroli. Ponadto wspomniana wyżej Helenka z chęcią zjada niechciane zatoczki.

Raki

Wielu akwarystów przypisuje im rolę szkodników, które zagrażają nie tylko roślinom, ale nawet rybom. Obecnie coraz częściej sprzedawany jest Cambarellus sp. Jest to niewielki, dorastający do około 5 cm raczek, występujący w wielu odmianach kolorystycznych. Najpopularniejsze jest umaszczenie pomarańczowe.

Zwierzęta te nadają się szczególnie do zbiorników mieszanych, w których żyje wiele gatunków ryb, a niektóre z nich mogłyby zagrażać innym, mniejszym bezkręgowcom.

Uwagi końcowe

Bezkręgowce wodne w ostatnim czasie stały się pasją wielu ludzi, a grono zapaleńców stale się powiększa. Zdarza się, że niektóre osoby zaczynają swoją przygodę od kilku sztuk, a kończą na regałach z małymi akwariami, z których każde jest specjalnie przystosowane dla odpowiedniego gatunku. Marzeniem wielu akwarystów jest wyhodowanie swojej własnej odmiany krewetek, choć samo umiejętne ich rozmnażanie daje wiele radości.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu