Ryby akwariowe

07.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

W sklepach zoologicznych coraz częściej spotkać można bogatą ofertę bezkręgowców wodnych. Zwierzęta te z dużym powodzeniem mogą być chowane lub też hodowane w naszych akwariach.

Szczególnie modne są krewetki karłowate dostępne w coraz to większej gamie gatunków i odmian kolorystycznych. Oczywiście te najładniejsze lub nowo wyhodowane czy nowo odkryte okazy nie są łatwo dostępne i niestety nie są tanie. Zakupu tych fascynujących zwierząt powinniśmy dokonywać w dobrze zaopatrzonych punktach akwarystycznych lub też bezpośrednio od hodowców.

Krewetki

Istnieje wiele podziałów krewetek akwarystycznych według różnych kryteriów. Z praktycznego punktu widzenia najlepsze wydaje się rozróżnienie na krewetki rozmnażające się w wodzie słodkiej i słonej, przy czym rozmnażanie powinniśmy tutaj rozumieć jako zamknięcie całego cyklu rozrodczego z wydaniem na świat potomstwa zdolnego do dalszego rozrodu. Fachowo określamy je jako krewetki przechodzące przeobrażenie zupełne i niezupełne.

Do bezkręgowców, które z łatwością możemy rozmnażać należy znaczna większość krewetek karłowatych ozdobnych, czyli prawie wszystkie małe, kolorowe skorupiaki. Najpopularniejszymi są krewetki z rodzaju Cardina: Biene, Crystal Red, Tiger oraz rodzaju Neocardina: Red Cherry, White Pearl, Yellow, Blue Pearl. W znacznej większości są to odmiany wyhodowane selekcyjnie przez wiele lat i utrwalone.

Do krewetek, które będziemy tylko chować w naszych akwariach z pewnością zaliczymy krewetkę Amano – Cardina japonica oraz inne, rzadziej dostępne odmiany, takie jak: Red Nose lub Orange. Wymienione tutaj zwierzęta kopulują w wodzie słodkiej, po czym samica nosi pod odwłokiem jajeczka, które zrzuca do wody. Młode zawsze giną, ponieważ do dalszego rozwoju potrzebują odpowiednio zasolonej wody oraz bardzo drobnego pokarmu. W naturze zaciężna matka spływa biegiem rzeki do jej ujścia, zrzuca jajeczka i wraca w górę rzeki lub ginie. Larwy płynąc z nurtem wodnym dostają się do dorzecza, gdzie zasolenie wody stopniowo wzrasta. Po przejściu wszystkich stadiów larwalnych wędrują w górę rzeki. Odtworzenie takich warunków w domowym zapleczu jest praktycznie niemożliwe, niemniej w Polsce odnotowano kilka przypadków rozmnożenia Cardina japonica. Niemniej jednak procent uzyskanego w ten sposób potomstwa zawsze był niewielki.

Wszystkie krewetki rozmnażające się w ten skomplikowany sposób są importowane do Polski i pochodzą zazwyczaj z odłowu lub rzadziej z ferm hodowlanych, znajdujących się na Dalekim Wschodzie.

Rodzaj Cardina i Neocardina należy do rodziny Atyidae. Cechą rozróżniającą przynależność do odpowiedniego rodzaju jest charakterystycznie zbudowane rostrum, które należy oglądać pod dużym powiększeniem. Dla przeciętnego akwarysty nie ma to większego znaczenia.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu