Ryby akwariowe

08.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Ryby akwariowe

Akwaria słonowodne powstały z myślą o hodowli ryb żyjących w dorzeczach dużych rzek. Są to miejsca, gdzie woda słodka miesza się ze słoną uzyskując parametry lekkiego zasolenia, z kwaśnej powoli przechodzi w zasadową stając się przy tym coraz twardsza. Chodzi tutaj oczywiście o twardość ogólną i węglanową.

Niewielkie zasolenie pozwala na hodowlę roślin w takich zbiornikach. Niestety większość ryb słonowodnych z chęcią je zjada, dlatego ewentualnie można sadzić gatunki roślin wyjątkowo odporne na uszkodzenia. Dobrze sprawdzają się tutaj anubiasy oraz duże microzoria i kryptokoryny.

Wielu akwarystów zasala wodę słodką za pomocą zwykłej kuchennej soli. My jednak polecamy syntetyczną sól morską. Niestety jest ona dużo droższa od soli kuchennej, jednak nie zużywamy jej dużo. Zawiera ona ponadto bardzo bogaty skład soli mineralnych i mikroelementów korzystnie wpływających na zdrowie ryb. Jeden kilogram soli morskiej wystarczy na lekkie zasolenie około 100 l a nawet 150 l wody. W tym celu należy wymieszać sól z wodą w wiaderku i wlewać ją powoli do ogólnego zbiornika wężykiem.

Kolcobrzuch

Ta niezwykła ryba należy do rodziny rozdymkowatych. W niewoli w dobrych warunkach z pewnością osiągnie około 10 cm długości. Jest urodzonym zawadiaką i zabójcą. Potrafi zamęczyć dużo większe od siebie ryby. Z upodobaniem żywi się drobnymi skorupiakami, ślimakami i krewetkami. Jednego kolcobrzucha można chować w 120 l akwarium.

Żółtaczek indyjski

To bardzo ładna, żółta rybka należąca do pielęgnicowatych. W niewoli dorasta do 6 cm, rzadko więcej. W akwarium 120 l możemy z powodzeniem hodować małe stadko tych pięknych pielęgniczek. Żywimy je pokarmami płatkowanymi dla pielęgnic, wzbogacając dietę w rozmrażane larwy solowca, węgorki mikro oraz spirulinę.

Żółtaczki jak przystało na prawdziwe pielęgnice chętnie przystępują do tarła i opiekują się ikrą a później narybkiem. Młode często przyczepiają się do ciała rodziców odżywiając się wydzielanym przez nie śluzem. Powinniśmy je dokarmiać pokarmem dla narybku w zawiesinie.

Srebrzyca

Srebrzyce – Monodactylus argenteus są nazywane popularnie monodaktylusami. Posiadają silnie spłaszczone bocznie ciało w odcieniach szarości. Płetwy: brzuszna, grzbietowa i ogonowa są koloru silnie żółtego.

Ryby te w niewoli mogą dorastać nawet do 25cm długości, dlatego powinniśmy chować je w dużych akwariach o pojemności około 500l. Na początku płochliwe z biegiem czasu stają się coraz bardziej odważne i zaczynają atakować inne ryby. Ich  łupem padają wszystkie zwierzęta o słabym temperamencie. Są jednymi z najpiękniejszych ryb słonowodnych

Argus

Argus zielony – Scatophagus argus to największa ryba słonowodna dostępna w sprzedaży. W naturze dorasta do ponad 30cm długości. W akwariach może być chowany jedynie z monodaktylusami, pod warunkiem że oba gatunki ryb są podobnej wielkości. Argusy posiadają mocno, bocznie spłaszczone ciało koloru srebrnego, zielono opalizującego. Niektóre osobniki na całym ciele posiadają ciemne kropki.

Argusy z upodobaniem wyjadają rośliny wodne, dlatego ich dieta musi być uzupełniana o duże ilości spiruliny.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu