Akwarium

19.10.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium, Ryby akwariowe

Obsadzenie oczka wodnego rybami nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza dla osób które niewiele wiedzą na ten temat. Nie jest sztuką zakupienie po jednej rybie z każdego gatunku dostępnego w sklepie zoologicznym czy ogrodniczym i wpuszczenie ich wszystkich razem do jednego oczka.

Prawidłowe obsadzenie oczka wodnego ma na celu osiągnięcie stabilności zbiornika przy zachowaniu możliwie dużej bioróżnorodności organizmów zamieszkujących ów zbiornik. Oczywistym jest, że duże oczka wodne mają większą pojemność gatunkową ale w polskich warunkach nie jest to regułą. Często zdarzają się wręcz przeciwne sytuacje. Polacy w kilkuset litrowych oczkach chowają kilkanaście różnych ryb a w dużych domowych stawach zazwyczaj tylko karasie.

Małe oczka wodne

W małych oczkach do 3 lub 4 m3 śmiało powinniśmy hodować ozdobne karasie, orfy lub złote rybki łatwo dostępne w polskich sklepach zoologicznych. Mamy tutaj ogromny wybór odmian tych bardzo popularnych ryb. Możemy zakupić jedną odmianę lub kilka odmian zachowując jednak jeden gatunek. Niezwykle ciekawe wydają się być karasie nazywane kometami. Charakteryzują się one znacznie wydłużoną osią ciała wraz z dłuższymi płetwami.

Duże oczka wodne

W większych stawach możemy chować karpie koi. Te wspaniałe, majestatyczne ryby hodowane od setek lat na dalekim wschodzie występują dziś w wielu odmianach. Najciekawsze osobniki odpowiadające standardom hodowlanym osiągają niebanalne ceny na światowych giełdach zoologicznych. W Polsce istnieje kilka firm zajmujących się importem i sprzedażą karpi koi w podstawowych odmianach. Najpopularniejsze z nich to odmiany platynowe, brokatowe, golden czy kohaku. Ciekawszymi i niestety droższymi odmianami są sanshaku, shiro czy rancho. Wszystkie one różnią się od siebie kolorami oraz różnymi wzorami na ciele.

Dodatkowo warto jest zakupić inne gatunki ryb, np. liny lub jesiotry. Liny podobnie jak karasie możemy nabyć w sklepach zoologicznych w tzw. miksie kolorów. Są to ryby zajmujące strefę denną naszego zbiornika. Jesiotry są niestety zwierzętami wymagającymi. Komfortowo czują się w wodach zimnych, płynących. W dobrych warunkach dorastają do znacznych rozmiarów i są niezwykle ciekawym urozmaiceniem obsady zbiornika.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu