Akwarium

15.07.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Piękne rośliny w akwarium to marzenie każdego z nas – akwarystów. Jedni do roślin po prostu „mają rękę”, innym hodowla roślin spędza sen z powiek.

Trzy plany akwarium

Aranżując akwarium sadzimy rośliny w trzech planach. Pierwszy plan to rośliny znajdujące się przy przedniej szybie. Zazwyczaj są to rośliny trawnikowe, takie jak np. Glossostigma elantoides czy Hemiantus callitrichoides. Niestety są to rośliny bardzo wymagające. Zamiast nich na pierwszy plan możemy z powodzeniem wykorzystać przywiązane do małych kamyczków lub korzeni mchy wodne.

Drugi plan to rośliny dorastające do około 15 cm wysokości takie jak Cryptocoryne sp., Echinodorus sp., czy Eleocharis parvula. Rośliny te powinny szczególnie dobrze zgrywać się z ogólnym zamysłem aranżacji. To od nich w dużej mierze zależy ogólny wygląd całego akwarium. Dobrze jest skorzystać z porad doświadczonych akwarystów specjalizujących się w akwariach japońskich. Niektóre z roślin często stosowanych w drugim planie wydzielają różne związki hamujące rozwój innych roślin. Powinniśmy o tym pamiętać sadząc np. kryptokoryny. Takie oddziaływanie jednych roślin na drugie nazywa się allelopatią.

Trzeci plan to rośliny sadzone przy tylnej szybie zbiornika i rosnące powyżej 20 cm wysokości. Szczególnie dobrze nadają się tutaj takie rośliny, jak: Rotala sp., Cabomba sp., Hygrophila sp., Ludwigia sp., czy wspomniana w pierwszej części tego artykułu Valisneria sp. Japończycy spośród całego bogactwa roślin wykorzystywanych w trzecim planie zazwyczaj wybierają zaledwie dwa, maksymalnie trzy gatunki.

Sadzenie roślin akwariowych

Rośliny sprzedawane są w sklepach akwarystycznych w plastykowych doniczkach oraz w wacie lub gąbce. W domu powinniśmy delikatnie oczyścić korzenie z waty lub gąbki. Dobrze jest to robić pod wodą, np. w garczku, ponieważ wata łatwo odchodzi wtedy od korzeni. Nie wolno sadzić roślin w tych doniczkach do akwarium.

Po oczyszczeniu korzeni usuwamy wszystkie zgniłe lub połamane części roślin. Rośliny sadzimy w podłoże pęsetą. Do większych korzeni lub kamieni możemy z powodzeniem przymocować specjalistyczną siateczką lub żyłką rośliny takie jak anubiasy czy mchy wodne. Jest to ciekawe rozwiązanie, które może być źródłem wielu pozytywnych wrażeń.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu