Akwarium

14.07.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium


Znaczenie oświetlenia

Kolejną sprawą jest odpowiednie oświetlenie. Świetlówki wspomagające wzrost roślin mają zazwyczaj oznaczenia około 6000K. W akwariach roślinnych nie powinniśmy stosować jarzeniówek o parametrach poniżej 4000K i powyżej 15000K oraz świetlówek aktynicznych.

Niezwykle ważną sprawą jest też ilość świetlówek w naszym akwarium. Przeliczając sumę mocy wszystkich świetlówek i dzieląc ją przez cały litraż zbiornika powinniśmy uzyskać wartość większą niż 0,5. Wartość mniejsza niż 0,5W/l wody niestety nie gwarantuje odpowiedniej ilości światła i nie wszystkie rośliny będą chciały rosnąć.

W świeżo założonych akwariach nigdy nie załączamy oświetlenia przez 12 godzin, ponieważ rośliny nie są w stanie zaabsorbować takiej ilości światła. Długość naświetlania akwarium zwiększamy stopniowo dochodząc do około 12 godzin przez czas kilku tygodni. Zbyt długie naświetlanie nowo urządzonego akwarium grozi niepohamowanym rozrostem glonów.

Znaczenie systemu CO2

Akwaria roślinne należy zaopatrzyć w system CO2. Dwutlenek węgla jest najprostszym źródłem węgla, czyli ważnym składnikiem budulcowym roślin i zwierząt. Rośliny pobierają CO2 w procesie zwanym fotosyntezą. W ostatnim czasie na naszym rynku akwarystycznym pojawiło się sporo urządzeń dozujących ten gaz. W rzeczywistości mamy jednak do wyboru tylko dwie technologie.

Pierwszą technologią jest tzw. bimbrownia. Jest to tanie urządzenie produkujące dwutlenek węgla na zasadzie fermentacji. Bimbrownie zajmują mało miejsca ale niestety nie mamy możliwości precyzyjnej regulacji ilości uwalnianego gazu. Ponadto są dosyć drogie w eksploatacji w porównaniu do butli z CO2, które stanowią drugi zestaw technologii wykorzystywany w akwarystyce.

Butle CO2 zajmują sporo miejsca ale wystarczają na bardzo długo. Do podłączenia zestawu z butlą potrzebujemy jeszcze takich urządzeń jak reduktor z dyfuzorem oraz ewentualnie elektronicznym zaworem.

Rośliny w akwariach z zainstalowanym zestawem CO2 wykazują dużo większe przyrosty niż rośliny w akwariach bez CO2. Ponadto rośliny takie jak Alernathera sp. pięknie wybarwiają się na czerwono.

Czytaj dalej: Rośliny w akwarium. Część 2


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu