Akwarium

14.07.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Piękne rośliny w akwarium to marzenie każdego z nas – akwarystów. Jedni do roślin po prostu „mają rękę”, innym hodowla roślin spędza sen z powiek.

Na początku napiszę, że rośliny nie mają prawa rosnąć w niektórych, źle zaprojektowanych akwariach. Nie powinno nikogo dziwić, jeśli rośliny nie rosną w zbiorniku w którym za podłoże służy zwykły żwirek akwarystyczny lub piasek rzeczny. Kwiatki trzymane na parapetach też nie dałyby rady rozwinąć żadnego listka na takim podłożu.

Z mojego doświadczenia wynika, że na zwykłym piasku czasami rośnie roślina przypominająca długą trawę o nazwie Valisneria spiralis. Wszystkie inne rośliny nie rosną, ponieważ nie mają odpowiednich warunków na ukorzenienie się. Nie mają również skąd pobierać substancji odżywczych. Niektórzy mogliby teraz zaprotestować i napisać, że na rynku istnieją preparaty wspomagające wzrost roślin. Odpowiedziałbym, że i owszem – istnieją, ale rośliny które nie mają dobrze wykształconych korzeni nie są w stanie ich przyswoić.

Znaczenie podłoża

Tak więc odpowiednie podłoże jest priorytetem, jeśli chodzi o wzrost roślin. Jego odpowiednia warstwa również ma duże znaczenie. Mało kto wie, że przeciętna roślina akwarystyczna w normalnych warunkach posiada korzenie o długości od 30 do 50 cm. Szczególnie dużo podłoża powinno być z tyłu zbiornika, tak aby główne pędy roślin wyrastały pod nachyleniem w naszą stronę. Będą wtedy ładniej wyglądać.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu