Akwarium

21.11.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Akwarium


Środki wzbogacające

Można podzielić je na preparaty zawierające substancje charakterystyczne dla danego biotopu, środki do wzbogacania wody poddanej procesowi odwróconej osmozy (tzw. mineralizatory lub uzdatniacze RO) oraz pozostałe, przeznaczone do stosowania we wszystkich akwariach. Do pierwszej grupy należą sole wzbogacające wodę w węglany, przeznaczone dla pielęgnic afrykańskich oraz roztwory zawierające garbniki, kwasy humusowe i inne składniki zawarte w tzw. „czarnej wodzie” charakterystycznej dla Ameryki Południowej. Uzdatniacze RO są mieszankami prostych substancji nieorganicznych. Stosuje się je w celu przystosowania, do celów akwarystycznych, wody z filtrów odwróconej osmozy, która jest całkowicie pozbawiona wszystkich minerałów, a przez to wręcz niebezpieczna dla ryb. Poza wymienionymi, w sprzedaży znajdują się jeszcze preparaty wzbogacające wodę w pierwiastki śladowe (np. kobalt) i witaminy. Można je bez obaw stosować w każdym akwarium, choć ich skuteczność jest dyskusyjna.

Środki klarujące wodę

Stosowane są w celu likwidacji zmętnień wody. Dzielą się na dwa rodzaje. Koagulatory „ścinają” substancje powodujące zmętnienie, ułatwiają ich zlepianie się w większe cząsteczki i osadzanie w filtrze. Środki oparte na substancjach dezynfekujących (przeważnie błękicie metylenowym) mają za zadanie zabicie pierwotniaków, powodujących niektóre zmętnienia wody. O ile pierwsza grupa działa w miarę skutecznie, o tyle druga ma ograniczone zastosowanie, dodatkowo powodując zaburzenie równowagi biologicznej w akwarium.

Stosowanie wszystkich preparatów akwarystycznych powinno być poprzedzone oceną, czy faktycznie potrzebne jest zastosowanie danego środka, czy nie zawiera on w składzie substancji mogących zaszkodzić naszemu zbiornikowi lub takich, które już stosujemy w innym preparacie. Należy również zastanowić się czy osiągnięte korzyści, wynikające z zastosowania danego środka, będą kształtować się korzystnie względem jego ceny.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu