Akwarium

21.11.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Akwarium

Rynek artykułów zoologicznych oferuje akwarystom wiele różnych preparatów, przeznaczonych do stosowania w akwariach. Mają one różne nazwy, postacie i zastosowanie. Wiele spośród nich jest przydatnych, niektóre, poza poprawą samopoczucia nabywcy, nie dają pozytywnych efektów.

Biostartery

Jest to grupa preparatów służących przyśpieszeniu „dojrzewania” akwarium. Zawierają one żywe bakterie rozkładające produkty przemiany materii ryb, lub enzymy i pożywki ułatwiające ich rozwój. Są przydatne podczas zakładania nowego zbiornika i w sytuacji, kiedy naruszona zostaje równowaga biologiczna (wymiana filtra, stosowanie leków bakteriobójczych).

Uzdatniacze

Są to środki stosowane w celu uzdatnienia wody, tak aby nadawała się dla ryb. Należą do nich środki neutralizujące chlor i metale ciężkie zawierające tiosiarczan sodu i wersenian dwuwapniowy. Wiele z nich dodatkowo posiada w swoim składzie różnego rodzaju koloidy, mające za zadanie chronić śluz, pokrywający łuski i skrzela ryb. Uzdatniacze mogą być stosowane w nowo zakładanych akwariach, dodawane do wody używanej do podmian lub stosowane w przypadku podejrzenia zatrucia w zbiorniku. Stosując je należy pamiętać, że wiążą większość substancji nieorganicznych, w związku z tym nie powinny być stosowane łącznie z nawozami dla roślin, lekami i preparatami wzbogacającymi wodę w pierwiastki śladowe.

Środki korygujące parametry wody

Grupę tę stanowią dwa rodzaje preparatów. Substancje obniżające pH i zmiękczające wodę oraz podwyższające pH i podnoszące twardość węglanową. Oba rodzaje stosuje się, aby doprowadzić wodę do zamierzonych parametrów. Preparaty te należy dolewać do akwarium rozcieńczone, małymi porcjami, kontrolując modyfikowane parametry wody przy użyciu odpowiednich testów.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu