Akwarium

18.05.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Akwarium

Od rodzaju i jakości podawanego rybom pokarmu w dużej mierze zależy powodzenie ich hodowli. Karmienie większości popularnych ryb akwariowych nie nastręcza większych trudności pod warunkiem stosowania się do kilku prostych reguł.

Odpowiedni rodzaj pokarmu komercyjnego

Większość popularnych ryb akwariowych możemy karmić pokarmami uniwersalnymi. Są jednak takie, które wymagają specyficznej diety. Ryby żyworodne (gupiki) oraz molinezje powinny dostawać pokarmy na bazie roślinnej. Paletki i skalary wymagają diety z większym udziałem białka zwierzęcego. Karasie (złote rybki) wymagają pokarmu bardziej energetycznego niż ryby tropikalne. Specyficzne wymagania żywieniowe mają również pielęgnice afrykańskie (Malawi i Tanganika), ryby morskie oraz krewetki. W dobrych sklepach zoologicznych (również internetowych) bez problemu znajdziemy pokarm przeznaczony dla ryb, które posiadamy. Przy wyborze pokarmu należy zwrócić uwagę na jego formę. Płatki są lepsze dla ryb o małych pyszczkach i dla osobników młodych. Granulki będą bardziej odpowiednie dla większych egzemplarzy. Rozmiar granulatu dobieramy do wielkości ryby. Uwzględnić należy preferencję ryby co do miejsca pobierania pokarmu. Ryby denne takie jak kiryski, sumy i glonojady powinny dostawać pokarm tonący; rybom pływającym w toni lub przy powierzchni, można podać karmę pływającą.

Pokarm żywy i mrożony


Cennym dodatkiem do diety naszych podopiecznych jest pokarm żywy lub mrożonki z niego uzyskane. Pokarm żywy niesie ze sobą jednak duże ryzyko przeniesienia chorób. Często jest też mocno zanieczyszczony. Pokarm mrożony jest pod tym względem bezpieczniejszy. Przed podaniem mrożonki rybom, należy ją rozmrozić i delikatnie przepłukać bieżącą wodą. Pokarm żywy również powinien być przed podaniem dokładnie przepłukany Pokarmy żywe i mrożone podajemy z umiarem, pamiętając iż zazwyczaj są bardzo kaloryczne. Dotyczy to szczególnie ryb roślinożernych. Niektóre gatunki bezwzględnie nie powinny otrzymywać ciężkostrawnego pokarmu zwierzęcego (np. ochotki). Przed wprowadzeniem go do diety należy upewnić się, czy jest wskazany jest dla naszych ryb. Do najlepszych pokarmów żywych i mrożonych należą dafnia (rozwielitka) kryl i wodzień. Najmniej uniwersalne i wskazane tylko w żywieniu niektórych gatunków, są ochotka i tubifex (rurecznik).


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu