Akwarium

21.05.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Akwarium


Zatrucie azotynami. Objawia się ono przyśpieszonym ruchem pokryw skrzelowych, płochliwością, często pociemnieniem lub przygaszeniem barw. Pewność uzyskujemy stwierdzając azotyny w akwarium przy pomocy testu do wody. Najczęściej przyczyną podwyższonego poziomu NO2 jest niewydajna filtracja i zbyt duża ilość ryb. Czasem odpowiada za to przekarmianie bądź padła ryba rozkładająca się w szczelinie tła lub dekoracji. Jeżeli przy pomocy testu potwierdzimy zatrucie azotynami powinniśmy jak najszybciej podmienić 30% wody. Kolejne podmiany należy wykonywać w odstępach 12 godzinnych, do czasu aż poziom NO2 wyniesie zero. Konieczne jest również intensywne napowietrzanie wody i ograniczenie karmienia. W dłuższej perspektywie należy skorygować wydajność filtracji względem ilości posiadanych ryb.

Ospa rybia (ichtioftirioza), powodowana jest przez kulorzęska, niewielkiego pasożyta przenoszącego się poprzez nowe ryby lub (dużo rzadziej) żywy pokarm. Charakterystycznym objawem choroby jest pojawienie się na ciele ryby licznych, drobnych, białych kropek. Inwazja pasożyta postępuje bardzo szybko, a ryby giną w razie niepodjęcia leczenia. Najskuteczniejszym środkiem w leczeniu inwazji kulorzęska jest mieszanina błękitu metylenowego, zieleni malachitowej i formaldehydu. Specyfik ten bez problemu kupimy w każdym sklepie zoologicznym. Istotne jest aby stosować go zgodnie z instrukcją producenta a w czasie kuracji intensywnie napowietrzać wodę. Po zakończeniu leczenia wodę w akwarium należy kilkukrotnie podmienić w odstępach 24-godzinnych.

Pleśniawka jest chorobą objawiającą się w postaci białych zmian podobnych do waty występujących na powierzchni ciała ryby. Występuje zazwyczaj przy złym utrzymaniu ryb, głównie zbyt zimnej wodzie i niepełnowartościowym żywieniu. Chore ryby należy odłowić do oddzielnego zbiornika. Można zastosować leczenie takie samo jak w przypadku ospy rybiej, jednak jest ono skuteczne tylko w wypadku niezaawansowanej postaci choroby.

W każdym wypadku choroby należy zapewnić rybom jak najlepsze warunki, urozmaicone żywienie i właściwe parametry wody. Z powodu ograniczonych możliwości rozpoznawania i leczenia, powodzenie kuracji zależy w dużej mierze od kondycji ryb i sprawności ich systemu immunologicznego.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu