Akwarium

21.05.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Akwarium

Ryby akwariowe są zwierzętami dla których nie opracowano rzetelnych schematów postępowania w przypadku choroby. Większość wiedzy odnośnie leczenia ryb pochodzi od pasjonatów. Są to najczęściej metody bardzo ogólne i umiarkowanie skuteczne, dlatego pierwszym przykazaniem akwarysty w kwestii zdrowia ryb jest profilaktyka.

Co zrobić aby ryby nie chorowały?

Powszechnie wiadomo, że zapewnienie rybom odpowiednich warunków zmniejsza ich podatność na choroby. Złe warunki utrzymania mogą być wręcz bezpośrednią przyczyną schorzenia. Pod pojęciem odpowiednich warunków rozumieć należy właściwą wielkość akwarium, odpowiednio dobraną (pod względem ilości i gatunków) obsadę, sprawną i wydajną filtrację, dostatecznie częste podmiany wody, właściwą temperaturę i żywienie. Oprócz właściwych warunków, bardzo ważne jest niedopuszczenie do zawleczenia choroby do akwarium. W tym celu wszystkie nowo wprowadzane zwierzęta należy poddawać 2-4 tygodniowej kwarantannie. Rośliny powinno się płukać w słabym roztworze nadmanganianu potasu aby unieszkodliwić ewentualne patogeny znajdujące się na nich. Podobnie należy postępować z elementami wyposażenia, osprzętem i dekoracjami pochodzącymi z innych akwariów. Unikać należy karmienia ryb żywym pokarmem, który również może być źródłem choroby.

Jak rozpoznać chorobę?

Rozpoznawanie choroby jest w przypadku ryb utrudnione, gdyż większość objawów jest niespecyficzna. Naszą uwagę powinno zwrócić nietypowe zachowanie ryb, apatia, nadmierna płochliwość, przyśpieszone ruchy pokryw skrzelowych. Objawem mogą być również zmiany, owrzodzenia, przebarwienia i narośla na ciele. Nietypowe odchody i brak apetytu również mogą wskazywać na to, że ryba jest chora. Często o toczącej się w akwarium chorobie informują nas nagłe śnięcia ryb nie poprzedzone wyraźnymi objawami. Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać po stwierdzeniu nienormalnego zachowania ryb, powinno być zmierzenie parametrów wody, w szczególności poziomu amoniaku i azotynów oraz pH. Pomiar parametrów pozwoli nam wyeliminować zły stan wody jako przyczynę złego samopoczucia naszych ryb. Do najczęściej spotykanych chorób ryb należą: zatrucie azotynami, ospa rybia i pleśniawka.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu