Akwarium

25.07.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Najczęstsze i niestety najpoważniejsze błędy w zakładaniu akwarium dotyczą podłoża. Najczęstsze, ponieważ praktycznie nic nie wiemy o roli, jaką podłoże spełnia w poprawnie zaprojektowanym zbiorniku. Najpoważniejsze, ponieważ podłoża nie można wymienić bez demontażu całego wystroju.

Podłoże jako dekoracja

Po pierwsze – podłoże pełni rolę dekoracyjną. Żeby to wiedzieć nie trzeba być nawet akwarystą. Niestety niewielu akwarystów wie, że kolor podłoża w dużej mierze decyduje o nasyceniu barw w całym akwarium. Jasny piasek zawsze odbija światło, które prześwieca w dobrzuszne części liści roślin oraz szare brzuszki ryb. Nie ma to praktycznie żadnego znaczenia, jeśli hodujemy ryby pływające przy dnie, takie jak kiryski czy płaszczki. Zgoła inaczej sprawa wygląda, gdy w naszym zbiorniku goszczą neony.

Ciemne podłoża pochłaniają światło, dzięki czemu uzyskujemy równomierne rozproszenie promieni świetlnych z góry na dół. Rośliny bardzo dobrze czują się w takich warunkach i zawsze chętnie rosną do góry. Zaobserwować można, że ich liście rozłożone są znacznie mocniej, co daje efekt bujności. Rośliny korzystając z światła padającego z góry, wbudowują w dogrzbietowe części liści więcej barwników.

Podsumowując – na ciemnych podłożach rośliny wyglądają znacznie lepiej, ich kolory są żywe, często przepełnione naturalnymi odcieniami czerwieni.

W akwariach z podłożem mieszanym, piasek powinien występować zawsze przy przedniej szybie. Odbijając światło w stronę ciemnego podłoża obsadzonego roślinami spowoduje wychylenie tych roślin w stronę padających promieni świetlnych, a tym samym ich wychylenie w stronę przedniej szyby akwarium. Jest to bardzo ciekawa sztuczka często wykorzystywana przez japońskich akwarystów.

W przypadku podłoża mieszanego do stada neonów czy innych drobniejszych ryb z szarymi brzuszkami dobrze jest dopuścić kilka skalarów czy parkę paletek. Są to ryby duże i spłaszczone bocznie, dzięki czemu będą świetnie prezentować się nad białym piaskiem w toni wodnej tuż przy przedniej szybie. Drobnica zostanie zepchnięta w tył akwarium, nad rośliny, czyli w miejsca gdzie światło pada tylko od góry.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu