Akwarium

11.06.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Dobór odpowiedniego oświetlenia jest chyba najtrudniejszą sprawą, jaką musimy rozwiązać planując założenie akwarium. Oczywiście wszystkie gotowe zestawy akwariowe są już wyposażone w pokrywę i kilka świetlówek. Czy to jednak wystarczy do założenia pięknego akwarium?

Światło jest źródłem energii potrzebnej roślinom do fotosyntezy. Światło w akwarium jest również odpowiedzialne za dobre samopoczucie ryb. Warto o tym pamiętać przy aranżacji zbiornika z dużą ilością roślin oraz ławicowych rybek.

Rodzaje świetlówek

Każda akwarystyczna świetlówka jest bardzo dobrze opisana na opakowaniu. Wybór nie jest trudny, jeśli przeczyta się etykiety na wszystkich świetlówkach. Jest ich zaledwie kilka rodzajów i tak możemy wyróżnić świetlówki o małym natężeniu światła, szczególnie polecane do zbiorników, w których powinien panować półmrok. Są świetlówki powodujące podłużny lub prostopadły wzrost roślin. Prostopadły oznacza tutaj bujne rozkrzewianie się roślin. Mamy również świetlówki o mocnym, białym lub lekko różowym świetle polecane do kombinacji z innymi świetlówkami w akwariach roślinnych lub morskich. Ostatnią grupę stanowią świetlówki aktyniczne, świecące na niebiesko. Takie świetlówki mają zastosowanie tylko w akwariach morskich.

Przy projektowaniu zbiornika warto rozważyć możliwość montażu nowszych technologicznie świetlówek oznaczanych jako T5. Są to cienkie świetlówki skupiające więcej mocy w mniejszej długości lampy. Świetlówki te podłącza się do specjalistycznych elektrycznych stateczników. Przewagą T5 nad tradycyjnym oświetleniem T8 jest lepsza żywotność świetlówek, możliwość montażu większej ilości świetlówek pod pokrywą oraz atrakcyjna cena.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu