Akwarium

11.06.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium


Leczenie ospy rybiej

Przed wlaniem leku podmieniamy część wody w akwarium. Lek dozujemy wedle wskazań producenta przez okres dwóch tygodni w temperaturze około 30ᴼC. W tym czasie dwukrotnie podmieniamy wodę w akwarium.

Okres dwóch tygodni to czas, w którym w temperaturze około 30ᴼC na pewno zamyka się cały cykl życiowy kulorzęska. Niezwykle ważne jest nieprzerywanie leczenia, nawet jeśli objawy choroby ustąpią. W zakażonym akwarium zawsze znajdują się cysty spoczywające na dnie, które są oporne na działanie leków. Jedna cysta może przekształcić się w około 2000 patogennych pływek, dlatego tak ważne jest nieprzerywanie leczenia.

Lecząc ospę rybią i utrzymując podwyższoną temperaturę w akwarium należy pamiętać o konieczności natleniania wody. W wysokich temperaturach gazy źle rozpuszczają się, dlatego ryby mogą być niedotlenione. Ponadto celem zmniejszenia ilości terapeutyków możemy zasolić wodę solą niejodowaną. Sól taka jest bezpieczna dla ryb i roślin a skutecznie zwalcza kulorzęska.

W zwalczaniu ichtioftiriozy należy być szczególnie ostrożnym w przypadku chorych glonojadów, bocji oraz innych wrażliwych na niektóre leki ryb. Zawsze warto jest zasięgnąć porady doświadczonego akwarysty aby według znanej maksymy lekarskiej przede wszystkim nie szkodzić.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu