Akwarium

11.06.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Ospa rybia to choroba występująca najczęściej w naszych akwariach. Jej głównym objawem jest pojawienie się białej wysypki na całym ciele ryby. Chore zwierzęta stają się ospałe, anorektyczce, pocierają ciałem o różne przedmioty w akwarium, padają.

Ospa rybia jest niebezpieczną, bardzo zaraźliwą chorobą. Nieleczona prowadzi do śmieci ryb. Wywołuje ją orzęstek Ichtiophtirius multifiliis, a w akwariach morskich Ichtiophtirius marinus. Orzęsek jest jednokomórkowcem żyjącym na całym świecie. W akwarium odżywia się przede wszystkim bakteriami zawieszonymi w wodzie.

Objawy i cykl życiowy pasożyta

Orzęsek ten może pasożytować u wszystkich ryb słodkowodnych. Zwykle umiejscawia się w naskórku, pod łuskami lub w oskrzelach a rzadziej w gardzieli. Głównym objawem wystąpienia choroby jest biała wysypka na całym ciele przypominająca wielkością ziarna soli.

Rozwój pasożyta zależny jest od temperatury panującej w akwarium. Im wyższa temperatura tym szybszy rozwój. W akwarium kulorzęsek może niestety przebywać w postaci uśpionej przez długi czas.

Po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby u ryb należy podnieść temperaturę wody o kilka stopni Celsjusza. Nie należy przesadzać, ponieważ szybkie zmiany temperatury są bardzo szkodliwe dla ryb. Czasami mogą okazać się zabójcze. Kolejnym krokiem jaki powinniśmy podjąć jest leczenie za pomocą ogólnie dostępnych środków leczniczych. Leki te możemy zakupić w sklepach akwarystycznych. Bardzo dobrze sprawdzają się lekarstwa oparte na zieleni malachitowej lub błękicie metylenowym.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu