Akwarium

25.03.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium


Błędy w żywieniu rybek

Niedopuszczalne jest karmienie rybek jeden raz dziennie wieczorem. Ryby tak karmione na pewno będą pływać osowiałe a po jakimś czasie zaczną chorować i padać. Ryby, tak jak inne zwierzęta prowadzące dzienny tryb życia zaczynają żerować skoro świt, dlatego najważniejszym posiłkiem jest dla nich śniadanie. Wtedy to powinniśmy podawać pokarm podstawowy, czyli najlepiej zbilansowany dla danego gatunku. Wszystkie inne dodatkowe pokarmy możemy podawać później.

Pokarm alternatywny

Dobrze jest podawać rybkom żywe lub rozmrożone robaki. Oczywiście nie podajemy niczego odłowionego w naturze. Postępując w ten sposób niepotrzebnie narażamy nasze pupile na różne choroby. W robaki zaopatrujemy się w sklepach zoologicznych lub wędkarskich. Powinniśmy wybierać takie robaki, które do życia potrzebują czystej wody. Tylko takie robaki są bezpieczne. Wszystkie inne żyjące w brudnych wodach lub w mule zawsze mogą być źródłem białek czy węglowodanów niskiej jakości.

W sprzedaży mamy również pokarmy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Dobrze jest wiedzieć, czy nasze rybki są typowymi roślinożercami czy nie. Taka wiedza pozwoli uchronić nam rośliny w akwarium przed zjedzeniem. Typowymi roślinożercami są złote rybki, glonojady, molinezje, pyszczaki czy trofeusy.

Karmniki

Jeśli nie mamy dużo czasu i nie możemy karmić rybek kilka razy dziennie, warto zastanowić się nad zakupem elektronicznego karmika. Na polskim rynku jest kilka akwarystycznych firm, które posiadają takie urządzenia w ofercie. Po zasypaniu głównego zbiorniczka ustawiamy ilość karmień oraz wielkość jednorazowego karmienia i spokojnie możemy wyjść do pracy lub szkoły.

Przekarmianie

Na koniec dodamy jeszcze, że najgorszym błędem w żywieniu rybek akwariowych jest ich przekarmianie. Wnętrzności ryb szybko otłuszczają się, co ma fatalny wpływ na pracę układu pokarmowego i układu krążenia. Ponadto zalegający pokarm hamuje perystaltykę jelit, co często prowadzi do zaparć, wzdęć i nagłych zejść śmiertelnych.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu