Akwarium

17.05.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Akwarium

Wybór zbiornika jest podstawową decyzją (obok wyboru ryb) jaką przyjdzie nam podjąć decydując się na przygodę z akwarystyką. Stara akwarystyczna prawda głosi, że „im większe tym lepsze”. Jest to dobra rada, aczkolwiek nie jedyna, do której warto się zastosować.

Wielkość zbiornika

Nie podlegającym dyskusji jest fakt, iż duże zbiorniki są łatwiejsze i mniej kłopotliwe w utrzymaniu. Gwarantują stabilność parametrów i pozwalają na praktycznie dowolny dobór obsady. Zawsze należy decydować się na zbiornik największy na jaki możemy sobie pozwolić. Początkującemu akwaryście myśl o postawieniu czterystu, czy pięciuset litrowego zbiornika może wydawać się szalona, jest to jednak rozwiązanie bardzo korzystne, o ile możemy sobie na taki pozwolić. Wybierając wielkość akwarium musimy pamiętać, że od litrażu zależy wybór mocy grzałki i filtrów. Należy brać pod uwagę również wagę gotowego zestawu, która zazwyczaj jest co najmniej 1,5 raza większa niż objętość akwarium wyrażona w litrach.

Wymiary zbiornika

W dużej mierze zależą od obsady, jaką planujemy utrzymywać. Dla paletek i skalarów potrzebne są akwaria o odpowiedniej wysokości (60-70 cm). Dla pielęgnic najważniejsza jest powierzchnia dna, czyli szerokość i długość akwarium. Planując akwarium z drobnymi rybami typu „neonki” szerokość akwarium będzie miała stosunkowo małe znaczenie. Przy wyborze wymiarów akwarium dobrze jest pamiętać o kilku praktycznych aspektach: Akwarium wyższe wymaga użycia grubszej szyby (średnio 2 mm na każde 10 cm wysokości) co pociąga za sobą wzrost kosztów. Niestandardowe wymiary to również dodatkowe koszty. Przykładowo akwarium o wymiarach 143x50x50 cm może być dwa razy droższe od standardowego 150x50x50 cm. Ze względów estetycznych dobrze jest wybierać akwaria, których szerokość i wysokość oscyluje w granicach 30-40% długości. Szczególnie istotna pod względem estetyki, jest szerokość akwarium, która decyduje o „głębi” aranżacji jaką tworzymy wewnątrz.

Rodzaj szkła

Do wyboru mamy dwa najbardziej popularne rodzaje szkła: OptiWhite i float. Pierwsze jest szkłem o podwyższonej przezroczystości. Produkowane w odpowiedniej technologii zapewnia maksymalną przejrzystość, która jest szczególnie istotna przy znacznej grubości szyb. Z tego powodu stosuje się je do dużych zbiorników, gdzie zastosowanie szkła typu float powodowałoby zafałszowanie kolorów. Wadą tego szkła jest 2-3 krotnie wyższa cena. Z racji kosztów popularne jest stosowanie szkła OptiWhite tylko do szyby frontowej. W przypadku zwykłych, amatorskich, zbiorników popularne szkło typu float sprawdza się wystarczająco dobrze. Przy zakupie akwarium w małych zakładach szklarskich należy zwrócić uwagę, aby do klejenia nie wykorzystywano szkła okiennego lub hartowanego, gdyż nie jest ono wystarczająco wytrzymałe.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu