Akwarium

03.11.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Budując dom dobrze jest skorzystać z porad firm zajmujących się profesjonalnym urządzaniem akwariów. Często zdarza się, że nasze marzenia i wyobrażenia pięknego zbiornika wodnego legną w gruzach już na początku wizyty prawdziwego designera. To co zobaczymy w sklepie zoologicznym lub w Internecie nie zawsze musi pasować do naszego mieszkania. Ponadto problematyczne jest zastosowanie różnych rozwiązań technicznych, bez których wcześniej wypatrzone akwarium nie może istnieć.

Niezwykle ważnym elementem jest określenie, jaki typ zbiornika planujemy założyć. Zupełnie inaczej buduje się akwaria morskie od zwykłych mniejszych akwariów słodkowodnych lub dużych biotopowych – zaprojektowanych według ściśle określonych zasad, które zostały zaczerpnięte ze środowiska naturalnego. Na początku dobrze jest rozejrzeć się w sklepach zoologicznych za rybami i do wybranych gatunków dobrać rodzaj akwarium. Pomocni tutaj mogą być akwaryści zatrudnieni w tych sklepach.

Wybór miejsca

Wiele osób chciałoby zaprojektować akwarium w regale z książkami, pod blatem kuchennym lub też w podłodze. Często zdarzają się pomysły zbudowania akwarium zamiast ściany w salonie, itp. Świadczą one o kompletnej nieznajomości akwarystyki i praktycznie zawsze są skazane na klęskę.

Tymczasem zbiornik z wodą powinien stać kilkadziesiąt centymetrów nad podłogą i nie wyżej jak na linii wzroku dorosłego mężczyzny. Akwarium ustawiamy na solidnej szafce akwarystycznej bądź na wykonanym na zamówienie metalowym stelażu, który możemy zabudować później we własnym zakresie.

Projektując wystrój wnętrza swojego domu na założenie akwarium wybieramy takie miejsca, na które nie padają bezpośrednio promienie słoneczne, zwłaszcza te wpadające przez okna południowe. Uchroni to nasz nowy zbiornik przed niekontrolowanym rozrostem glonów.

Akwaria montowane w ścianach w rzeczywistości są ustawione na metalowych stelażach i wystają kilkadziesiąt centymetrów po drugiej stronie. Jeśli chcemy wykonać taki zbiornik to po drugiej stronie ściany powinniśmy mieć małą spiżarkę lub inne techniczne pomieszczenie.

Nie powinniśmy budować dużych akwariów w miejscach często uczęszczanych, np. w korytarzach, przy klatkach schodowych czy nawet w kuchni. Zbiorniki stojące w takich punktach są narażone na stłuczenie. Nawet drobne zarysowania szyb mogą grozić rozszczelnieniem całej konstrukcji, a w konsekwencji zalaniem dużej części mieszkania.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu