Akwarium

01.10.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Jesienią każdy właściciel oczka wodnego powinien podjąć pewne działania mające na celu uchronienie żyjących w nim zwierząt przed zamarznięciem oraz zabezpieczenie całej konstrukcji zbiornika przed niepotrzebnymi uszkodzeniami czy nawet jego całkowitym zniszczeniem. Odpowiednie postępowanie zależy przede wszystkim od pojemności naszego oczka wodnego.

Wodę w oczkach wodnych poniżej 2 m3 powinniśmy spuścić jesienią a wszystkie żyjące w nim ryby i inne zwierzęta przenieść do odpowiednio dużego akwarium w domu. Warto podkreślić, że wspomniana wyżej granica pojemności ma charakter płynny i zależy w głównej mierze od warunków klimatycznych danego regionu, jak również od wytrzymałości materiałów, z których oczko jest wykonane. Niezwykle ważnym warunkiem pozwalającym na bezpieczne przezimowanie zwierząt jest głębokość tych zbiorników. Jeziorka płytsze niż 1 m nie nadają się do zimowania zwierząt.

Co zrobić z rybami?

Jesienią, gdy nasze rybki przestają być aktywne i pobierają coraz mniej pokarmu należy przygotować się do ich wyłowienia. W tym celu dobrze jest spuścić większą część wody i wyłapać je zdecydowanym ruchem za pomocą podbieraka wędkarskiego.

Ryby powinniśmy przenieść do akwarium o pojemności około 200 l. Wodę do akwarium przelewamy z powierzchni oczka wodnego. Woda tuż pod swoim lustrem jest najczystsza i w niej nasze ryby będą czuły się najlepiej. W akwarium należy zamontować odpowiednio wydajny filtr akwarystyczny. Bardzo dobrze sprawdzają się filtry wewnętrzne gąbkowe napowietrzające.

Akwarium powinno być ustawione w pomieszczeniu z dostępem światła, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 8⁰C przez okres całej zimy. Podczas podmian wody można dolewać słabego roztworu nadmanganiu potasu lub innego środka odkażającego, który uchroni nasze ryby przed infekcjami. Do akwarium z rybami na czas zimy śmiało możemy przełożyć rośliny wodne.

Jeśli temperatura wody w akwarium wynosi kilkanaście stopni Celsjusza ryby należy karmić pokarmem z dużą zawartością substancji balastowych wspomagających pracę jelit. Pokarmy te zapobiegają zaleganiu treści jelit w przewodzie pokarmowym.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu