Akwarium

15.10.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Piękne oczko wodne to marzenie każdej osoby posiadającej ogród. Niewielu jest jednak ludzi, którzy zdają sobie sprawę jak trudne jest samodzielne zaprojektowanie oczka. Często zdarza się tak, że sami budujemy zbiornik wodny nieświadomie popełniając wiele błędów. Niektóre z nich w praktyce znaczą niewiele ale pozostałe sprawiają, że nasze wymarzone oczko wodne nie działa poprawie lub wygląda nienajlepiej.

Wybór miejsca

Oczka wodne powinny znajdować się z dala od wolnych przestrzeni. Dobrze jest, gdy są obsadzone drzewami lub krzewami, które są naturalną ochroną od wiatru i śniegu. Małe oczka wodne nie mogą być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Kształt oczka ma ogromne znaczenie dla ochrony zbiornika przez drapieżnym ptactwem. Ponadto urozmaicona przestrzeń wodna podnosi samopoczucie zamieszkujących je ryb. Przyjmuje się, że najlepsze kształty dla oczek wodnych to ósemka i podkowa. Dają one możliwość zamontowania kładki, czego nie można zrobić w przypadku oczka wodnego o powierzchni koła lub owalu.

Urządzenia techniczne

Dopasowanie odpowiednio działających filtrów do wielkości zbiornika wodnego ma kluczowe znaczenie dla utrzymania go przez długi czas w czystości. Wielu ludzi uważa, że zamontowanie pompki zanurzonej na głębokość 30 cm z możliwością rozwidlenia wylotu na niewielki strumyk lub fontannę wystarcza do oczyszczenia 2 m3 wody a nawet więcej. Nic bardziej błędnego.

Oczka wodne potrzebują dużych systemów filtracyjnych, które będą w stanie zebrać wodę z głębszych partii zbiornika i wypchnąć ją na powierzchnię do komór filtracyjnych. W domowo skonstruowanych filtrach, bardzo dobrze sprawdzają się pompy zanurzeniowe do wody brudnej.

Komory filtracyjne muszą mieć pojemność adekwatną do wielkości oczka wodnego. Można przyjąć, że ich gabaryt powinien stanowić około 10% objętości całego zbiornika. Nie można jednak brać tego prostego przeliczenia za normę, ponieważ dokładne zaprojektowanie sprawnie działających filtrów zależy od bardzo wielu, często indywidualnych czynników.

Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie lampy UVC, która oczyszcza mikrobiologicznie wodę w naszym oczku. Rozsądne jej używanie znacznie ogranicza niepohamowane rozrosty glonów.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu