Akwarium

15.10.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium


Kolejnym poważniejszym nawet błędem jest położenie folii na ziemię bez zastosowania żadnej osłony. Istnieje niezwykle duże ryzyko, że w ciągu pierwszych dwóch lat folia tak wyłożona uszkodzi się i zacznie przeciekać.

Folię powinniśmy wykładać na tzw. podściółkę. Mogą nią być stare dywany, plandeki lub wylewka betonowa. Ta ostatnia stosowana jest rzadko jako podściółka.

Zbiorniki wodne, w których wszystkie ściany zbudowane są z wylewki betonowej powinny mieć bardzo mocną konstrukcję. Poza tym beton używany do tego celu musi zawierać w sobie dodatki nadające mu cechy nieprzepuszczalności do wody. Nigdy nie wolno oszczędzać na takich konstrukcjach.

Ostatnim często popełnianym błędem jest brak strefy płytkiej lub głębokiej w oczku wodnym. Brak płycizn sprawia, że nie będziemy mogli dokładnie przyglądać się naszym rybom a one nie będą miały możliwości wygrzania się w ciepłe dni. Płycizny są również miejscem odbywania tarła, ich brak może zaburzyć cykl rozrodczy naszych pociech.

Ponadto na płyciznach można posadzić całkiem sporo gatunków roślin wodnych. Podnoszą one walory estetyczne zbiornika, jak również skutecznie poprawiają samopoczucie rybom. Rośliny oczyszczają wodę z substancji organicznych oraz na zasadzie konkurencji wypierają rozrosty glonów.

Brak strefy głębokiej sprawia, że nasz  zbiornik nie będzie w stanie osiągnąć stabilności. W ciepłe dni cała woda szybko nagrzeje się do niebezpiecznie wysokich temperatur, oraz zacznie szybko parować. Zimą będziemy musieli odłowić wszystkie ryby do akwarium.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu