Akwarium

15.10.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Piękne oczko wodne to marzenie każdej osoby posiadającej ogród. Niewielu jest jednak ludzi, którzy zdają sobie sprawę jak trudne jest samodzielne zaprojektowanie oczka. Często zdarza się tak, że sami budujemy zbiornik wodny nieświadomie popełniając wiele błędów. Niektóre z nich w praktyce znaczą niewiele ale pozostałe sprawiają, że nasze wymarzone oczko wodne nie działa poprawie lub wygląda nienajlepiej.

Po pierwsze, powinniśmy wiedzieć, że większe i głębokie zbiorniki wodne należy nanieść na plan przestrzennego zagospodarowania posiadłości. Uzupełnienie takiej dokumentacji nie jest tanie, dlatego dobrze jest umieścić takie rzeczy przy składaniu dokumentacji dotyczącej budowy domu i budynków gospodarskich.

Po drugie, nie każdy rodzaj gruntu nadaje się do wybudowania jeziorka w zaplanowany przez nas sposób. W miejscach podmokłych, gdzie lustro wody utrzymuje się tuż poniżej jednego metra pod powierzchnią ziemi nie będziemy w stanie wykopać odpowiednio głębokiego dołu. W takich przypadkach powinno się tak ukształtować teren w ogrodzie, aby można było zbudować zbiornik naturalny.

Podstawowe błędy

Najczęstszym i dość poważnym błędem, którzy popełniają ludzie sami projektujący oczka wodne jest usytuowanie lustra wodnego poniżej poziomu gruntu. Do tak wykonanych jeziorek będzie wpadać mnóstwo śmieci, w postaci liści, patyków czy nawet ziemi. W rzeczywistości lustro wody powinno znajdować się około 20cm powyżej linii gruntu. Można to uzyskać poprzez nadbudowanie nadbrzeża lub w przypadku gotowych oczek zakupionych w supermarketach przez nie wkopanie ich całych w ziemię i wykonanie betonowego murku wspierającego obrzeże takiego zbiornika.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu