Akwarium

11.06.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Nie każdy wie, że glony są naturalnym zjawiskiem występującym w akwarium. Można nawet powiedzieć, że glony są pionierami życia w naszych akwariach. Pojawiają się nagle i psują wrażenia estetyczne.

Zielona woda

Czasami w świeżo założonych akwariach woda przybiera kolor zielony lub szaro mleczny, jest to tzw. fitoplankton. By zwalczyć problem, przede wszystkim należy zakupić w sklepie zoologicznym specjalistyczne bakterie i dolewać je do akwarium zgodnie z instrukcją. Ważne jest aby wlewać te bakterie nocą, gdy jest ciemno, ponieważ tylko w takich warunkach nasze bakterie nie zostaną zjedzone przez ryby. Bakterie powinniśmy przechowywać w lodówce.

Po drugie należy zorientować się, czy na nasze akwarium nie padają naturalne promienie słoneczne. Nie jest dobrze, gdy akwarium stoi obok okna, zwłaszcza wychodzącego na południe. W takim przypadku trzeba pomyśleć nad zakupem rolet.

Zielona woda szczególnie dobrze nadaje się dla narybku oraz wszystkich małych rybek. Jest po prostu dobrym pokarmem. Wiedzę tą można wykorzystać i wpuścić takowe rybki do akwarium.

Glony pędzelkowate

Ostatnim rodzajem glonów często występujących w naszych akwariach są tzw. glony pędzelkowate. Z wyglądu przypominają pędzelki, mają kolor ciemno zielony lub brązowy i występują najczęściej na wylotach filtrów lub elementach dekoracyjnych. Są to trudne do usunięcia glony, które możemy usunąć mechanicznie za pomocą szczoteczki do zębów lub metalowego drucika. Innym rodzajem walki z tymi glonami są środki chemiczne. Musimy być tutaj ostrożni i przed zastosowaniem takich pastylek czy płynów skonsultować się z dobrym akwarystą.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu