Akwarium

11.06.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium


Zielone naloty

Inny rodzaj glonów to zielone naloty na szybie. Szyba w krótkim czasie może zostać pokryta taką ilością zielonej masy, że nie będziemy widzieć wnętrza akwarium.

Razem z zielonym nalotem na szybie równie często występują ciemniejsze zielone kropki. Oba te rodzaje glonów najlepiej jest czyścić mechanicznie za pomocą magnesów czyszczących. Systematyczność jest najważniejsza a każdy glon najlepiej jest usunąć w zarodku. Dodatkowo dobrze jest raz w tygodniu podczas serwisowania zbiornika przetrzeć szybę od wewnątrz specjalistyczną gąbką. W ostateczności może to być nawet nowa gąbka kuchenna. Szczególnie dobre do tego celu są tzw. metalowe druciaki.

Zielone naloty mogą pokrywać również elementy wystroju. Sprawa nie jest poważna, jeśli takowe elementy można wyjąć z akwarium. Gorzej jest w przypadku dużych korzeni czy kamieni wmontowanych w naszą aranżację na stałe. Tutaj należy zaopatrzyć się w dobrą szczoteczkę do mycia zębów i delikatnie czyścić zaglonione przedmioty.

Niezwykle pomocne mogą okazać się małe glonojady sprzedawane w dobrych sklepach zoologicznych pod nazwą Otocinklus. Są to stadne rybki rzeczywiście przypominające glonojady, dorastające do około 4cm. Na jedną sztukę Otocinklusa przelicza się około czterech litrów wody w dobrze utrzymanym akwarium. Idąc dalej na 240 litrowe akwarium potrzeba takich rybek aż 60 sztuk. Jest to spory wydatek finansowy i nie należy kupować takiej ilości ryb w jednej turze. Otocinklusy są bardzo wrażliwymi rybkami i przy złych warunkach środowiskowych w naszym akwarium po prostu padają. Lepiej jest kupić około 10 sztuk a resztę dokupić po jakimś czasie. Takie zabezpieczenie będzie dla nas gwarancją, że nie wyrzucamy pieniędzy w błoto i nie męczymy niepotrzebnie zwierząt.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu