Akwarium

11.06.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Nie każdy wie, że glony są naturalnym zjawiskiem występującym w akwarium. Można nawet powiedzieć, że glony są pionierami życia w naszych akwariach. Pojawiają się nagle i psują wrażenia estetyczne.

Jest wiele podziałów glonów. Dla przeciętnego akwarysty nie jest to potrzebna wiedza, która pozwala określać przynależność taksonomiczną danego gatunku. Dla nas liczy się taka wiedza, która mówi o szybkim i bezpiecznym dla zbiornika zwalczaniu danego gatunku glonu.

Glony nitkowate

Najczęściej występującymi glonami w świeżo założonych akwariach są tzw. długie, jasnozielone nici, wolno falujące jednym końcem w toni wodnej. Drugim końcem przyczepiają się zazwyczaj do roślin, ale nie musi to być regułą. Jeśli takie glony pojawią się w akwarium, nie wolno czekać. Są to jedne z najszybciej rosnących glonów. Ich dzienny przyrost może dochodzić do 10cm. Najskuteczniejszym środkiem do ich zwalczania są nożyczki i siatka do odławiania ryb. Glony obcinamy razem z rośliną, do której się przyczepiły. Oczywiście nie należy wycinać całej rośliny a tylko tą jej część, która została zaatakowana. Rośliny dobrze znoszą przycinanie. Odcięte glony odławiamy z akwarium siatką.

Drugim rodzajem broni w walce z glonami nitkowatymi są krewetki. Im więcej krewetek karłowatych tym lepiej. Glony są ich naturalnym pożywieniem a glony nitkowate szczególnie im smakują. Najlepiej spisują się tutaj krewetki amano powszechnie dostępne w sklepach akwarystycznych.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu